04. apr. 2023 o 18:00
NK, Koktejl

Ako bude vyzerať svet v roku 2050? Odborníci varujú pred desivou budúcnosťou!

placeholder
Ako bude vyzerať svet v roku 2050? (ilustračné foto)
Zdroj: iStock

Čaká nás kontakt s mimozemšťanmi, prevrat umelej inteligencie alebo život po smrti?

Zahraničie
04. apr. 2023 o 18:00
Ako bude vyzerať svet v roku 2050? Odborníci varujú pred desivou budúcnosťou!

Čaká nás kontakt s mimozemšťanmi, prevrat umelej inteligencie alebo život po smrti?

Futurológovia v 90. rokoch 20. storočia predpovedali, že dnes budeme žiť pod vodou alebo jazdiť na lietajúcich autách. Teraz však odborníci varujú pred oveľa desivejšou budúcnosťou.

Niektorí technologickí odborníci sa obávajú, že umelá inteligencia zotročí ľudí, alebo že klimatické zmeny spôsobia neobývateľnosť veľkej časti zemskej súše, informoval Daily Mail.

Predpovede ďalej spomínajú aj nadviazanie kontaktu s mimozemšťanmi. Nevie sa však, či by tento krok mohol mať pozitívny alebo negatívny vplyv na našu existenciu.

Nie všetko, čo nás čaká je však pochmúrne a desivé. Daily Mail uviedol osem vecí, dobrých aj zlých, ktoré sa stanú skutočnosťou do polovice tohto storočia.

Ľudstvo, ako otrok umelej inteligencie

V súčasnosti sa ľudia najviac obávajú toho, že by ich AI (umelá inteligencia) mohla pripraviť o prácu. Využitie AI by potenciálne mohlo zapríčiniť stratu pracovných miest, ale skutočnosť môže byť aj oveľa horšia. Toto tvrdí George Stakhov, riaditeľ pre stratégiu globálnej reklamnej agentúry DBB EMEA, ktorý vytvoril AI s názvom The Uncreative Agency.

"Ľudia majú tendenciu preceňovať účinky nových technológií v krátkodobom horizonte a podceňovať ich v tom dlhodobom,“ povedal Stakhov.

Využitie AI by potenciálne mohlo zapríčiniť stratu pracovných miest, ale skutočnosť môže byť aj oveľa horšia.  (Ilustračné foto)
Využitie AI by potenciálne mohlo zapríčiniť stratu pracovných miest, ale skutočnosť môže byť aj oveľa horšia. (Ilustračné foto)
Zdroj: iStock

„Umelá inteligencia do roku 2050 zásadne zmení svet,“ varuje Stakhov. „Čaká nás temná budúcnosť AI, v ktorej tí, ktorí ovládajú AI, získajú obrovskú moc, zatiaľ čo 99 % obyvateľstva bude zbavených práv. Páni AI budú kontrolovať svetové údaje a z nás ostatných urobia svojich poddaných.“

Možnosťou je ale aj pozitívnejší scenár vývoja, v ktorom z umelej inteligencie profituje celá spoločnosť prostredníctvom lepšej zdravotnej starostlivosti, rýchlejšej dopravy či menšieho znečistenia. Stroje síce budú vykonávať väčšinu práce, ale to ponúkne ľuďom viac voľného času.

Realitou sa pravdepodobne stane stret týchto dvoch teórií.

Implantované čipy a biohacking

„Vylepšovanie sa rôznymi čipmi sa do roku 2050 stane veľmi populárnym,“ tvrdí Heather Delaneyová, zakladateľka Gallium Ventures, technologickej spoločnosti v Londýne.

Bežne implantované čipy budú monitorovať stav tela a umožnia ľuďom prijímať aktuálne informácie o ich zdravotnom stave.

Delaneyová už sama má v ruke implantovaný veľmi jednoduchý čip. „Umožňuje mi otvárať dvere a prepájať ľudí s mojou webovou stránkou a sociálnymi sieťami,“ povedala.

Pri pohľade na rok 2050 očakáva rast v mnohých oblastiach technológií vrátane biohackingu, formy vylepšovania človeka, pri ktorej sa ľudia pokúšajú zmeniť aspekty svojej biológie s cieľom zlepšiť svoje zdravie alebo výkonnosť.

Umelá inteligencia by mohla byť cestou k „životu“ po smrti

„Predstavte si, že v budúcnosti by vaši zosnulí blízki nemuseli zostať mŕtvi,“ tvrdí Dr. Ajaz Ali, vedúci katedry obchodu a informatiky na Ravensbournskej univerzite.

Ľudia by mohli komunikovať s mŕtvymi, v podobe digitálneho dvojčaťa. (Ilustračné foto)
Ľudia by mohli komunikovať s mŕtvymi, v podobe digitálneho dvojčaťa. (Ilustračné foto)
Zdroj: iStock

"Spojením umelej inteligencie s digitálnymi technológiami a nástrojmi na zachytenie pohybu sa naše vedomie, vedomosti a skúsenosti prenesú na naše digitálne dvojčatá. Pomocou nástrojov založených na NLP, ktoré budú oveľa pokročilejšie ako ChatGPT a Bard, budú môcť ľudia komunikovať s týmito digitálnymi dvojčatami v reálnom čase a využívať ich vedomosti a nápady,“ povedal Dr. Ajaz Ali.

"Ľudia by mohli naďalej komunikovať so svojimi príbuznými, ktorí už zomreli, v podobe digitálneho dvojčaťa,“ dodal.

Umelá inteligencia vám zostaví vlastný TV program

Podľa Matta Littera, zakladateľa a generálneho riaditeľa ARK Immersive v Liverpoole, budeme do roku 2050 všetci sledovať rôzne televízne programy a filmy personalizované podľa našich vlastných želaní a vytvorené umelou inteligenciou.

Littler sa domnieva, že vďaka moderným technológiám sa na obrazovky vrátia aj dávno mŕtve hviezdy, ktoré si budú môcť prostredníctvom umelej inteligencie „znovu“ zahrať vo filmoch.

„Je možné, že vďaka extrapolácii našich sociálnych kanálov - pri pohľade na veci, ktoré sa nám páčia a do ktorých sa zapájame, či históriu vyhľadávania, nám čoskoro začnú byť servírované médiá, relácie a obsah na mieru, ktoré budú vyberané špecificky pre nás,“ povedal Litter.

AI otvorí dvere novej ére kinematografie, ktorá nebude obmedzená financiami a bude priamo prispôsobená finálnemu spotrebiteľovi.

Ľudia spoja svoj mozog s počítačom

Futurológ a bývalý inžinier spoločnosti Google, Ray Kurzweil, ktorý tvrdí, že jeho predpovede sú na 86 % pravdivé, povedal že do roku 2025 budeme svedkami prvého spojenia človeka a stroja.

„2029 je rok, kedy umelá inteligencia prejde platným Turingovým testom, a teda dosiahne ľudskú úroveň inteligencie. 2045 som stanovil ako singularitu, kedy znásobíme svoju efektívnu inteligenciu miliárd-násobne tým, že sa spojíme s inteligenciou, ktorú sme vytvorili,“ povedal Kurzweil.

Namiesto okuliarov na predpis, okuliare s hovoriacou umelou inteligenciou

„Okuliare, vyzerajúce ako tie bežné na predpis, budú schopné odpovedať na akúkoľvek otázku,“ tvrdí Alexander Nick, riaditeľ Future Labs v spoločnosti GoStudent.

Tieto okuliare si najprv osvoja tí, ktorí nosia dioptrické okuliare pravidelne. Na obrazovke budú zobrazovať rady, e-maily či navigácia.

Na obrazovke budú zobrazovať rady, e-maily či navigácia.  (Ilustračné foto)
Na obrazovke budú zobrazovať rady, e-maily či navigácia. (Ilustračné foto)
Zdroj: iStock

"Spôsob, akým komunikujeme s počítačmi sa bude vyvíjať. Uvedomte si, že pôvodne museli ľudia používať dierne štítky. Potom klávesnice, myši a nakoniec ovládanie hlasom. Ďalšou etapou bude zrak,“ povedal Nick.

Tento druh umelej inteligencie by mohol automaticky odpovedať na otázky ako „Čo je pokazené a ako to opraviť?“ alebo „Je tento ananás zrelý?“.

Prvý kontakt s inteligentnými formami života vo vesmíre

Astronóm Seth Shostak z projektu SETI (Hľadanie mimozemskej inteligencie) sa v Ted Talku v roku 2012 stavil s kolegami o šálku kávy, že na nájdenie mimozemšťanov nám bude stačiť 24 rokov.

To znamená, že by sme mohli prvý kontakt s inteligentnými formami života nadviazať už v roku 2036.

Shostak svoju prognózu neskôr potvrdil a povedal, že podľa najnovších meraní by mohli existovať miliardy svetov podobných Zemi.

"To môže byť najsilnejší argument pre život vo vesmíre. Pretože ak tam žiadny nie je, robilo by to Zem skutočne výnimočnou a to mi príde trochu egocentrické,“ povedal Shostak.

Veľké časti Zeme sa môžu stať neobývateľnými

NASA varuje, že prudký nárast vlhkosti a tepla prinesie horúčavy, ktoré znemožnia ľuďom prežiť vonku v oblastiach južnej Ázie, Perzského zálivu a Červeného mora. Od roku 2070 by to malo platiť aj pre Brazíliu a Čínu.

Pri nízkej vlhkosti vzduchu dokážu ľudia prežiť teploty do 50 °C. Pri vysokej sa však nemôžu ochladzovať potením. Dokázalo by to v priebehu hodín zabiť aj mimoriadne silných a zdatných ľudí.