27. máj. 2024 o 14:30
žani, Koktejl

Jožo Ráž na rovinu: Prečo nechodím do krčmy! Starám sa o to, aby som prežil

placeholder
Spevák Jožo Ráž.
Zdroj: TASR - Dano Veselský

Frontman skupiny Elán oslávi už tento rok v októbri jubileum.

Domáce promi
27. máj. 2024 o 14:30
Jožo Ráž na rovinu: Prečo nechodím do krčmy! Starám sa o to, aby som prežil

Frontman skupiny Elán oslávi už tento rok v októbri jubileum.

Jožo Ráž (69) si užíva dôchodok v poriadne bohémskom štýle. "Každý deň, o piatej popoludní, si nalejem pohár dobrej írskej whisky, zapálim si dobré kubánske cigary a je mi božsky. Nič viac nepotrebujem. A žena sedí vedľa mňa a dáva si to isté! To je bomba," podelil sa s denníkom Blesk.

Podľa vlastných slov od života ani nechce nič iné. "Chodím len so psom do lesa, kde nikoho nestretnem, inak nikam nechodím, ani do krčmy," nadhodil a vysvetlil aj, aký ma na to dôvod. "Pretože ma všade ľudí otravujú, chcú sa fotiť a piť so mnou, a to sa nedá vydržať. Takže som radšej doma a starám sa o to, aby som prežil," povedal.

Minulý rok zasiahla kapelu obrovská rana. Náhle zomrel hudobník Vašo Patejdl († 68). Krátko predtým ohlásil Elán dva veľké koncerty. Kolegovia legendy sa rozhodli koncerty nerušiť. Elán vypredal za rekordne krátku dobu dve najväčšie haly v bývalom Československu. Na Patejdlovu počesť sa vrátia s programom nazvaným Pre Vaša.

Ráž pritom už niekoľkokrát ohlásil koniec Elánu, no nikdy k tomu nedošlo. Zveril sa, čo je za tým. "Túžim po publiku. Ako nastúpim napríklad pred päťdesiat tisíc ľudí, dám im zo seba to najlepšie, čo viem, tak oni mi vrátia niečo, čo sa nedá inak získať. Dáva mi to strašnú silu a som na tom závislý," priznal. Pred koncertom si dá jeden panák whisky a viac nepotrebuje.

V júni 1999 bol spevák nezavinene účastníkom dopravnej nehody. Utrpel vážny úraz hlavy a viacero ďalších poranení. Z kómy sa prebral po dvoch mesiacoch. Hrobárovi doslova utiekol z lopaty. "Trikrát týždenne trénujem s fyzioterapeutom, hodinu, aby som mohol chodiť. Trénovať musíte, bez toho to už nejde," opísal, ako sa stará o svoje telo. S hlasivkami toľko starostí nemá. "Pred koncerty treba cvičiť, ale ja nie som ten typ. Nikdy som necvičil muziku, len klavír, keď som naňho osem rokov chodil, to som musel. Ale to už je vďaka bohu za nami," zažartoval.