21. máj. 2025 o 14:05
Famous.cz, Koktejl

Vedcom, ktorí skúmajú záhadnú antihmotu, sa podarilo niečo neuveriteľné: Začiatok novej éry?!

placeholder
Tím odborníkov zostrojil špeciálny kontajner, v ktorom antihmotu premiestnili (ilustračné foto).
Zdroj: iStock

Podarilo sa im niečo, v čo doposiaľ nedúfali.

Veda
21. máj. 2025 o 14:05
Vedcom, ktorí skúmajú záhadnú antihmotu, sa podarilo niečo neuveriteľné: Začiatok novej éry?!

Podarilo sa im niečo, v čo doposiaľ nedúfali.

Vedcom z Európskej organizácie pre jadrový výskum (CERN) sa prvýkrát v histórii podarilo úspešne prepraviť antihmotu mimo laboratória. Tím odborníkov z tohto výskumného centra zostrojil špeciálny dvojmetrový kontajner, v ktorom bola antihmota premiestnená na vzdialenosť štyroch kilometrov po verejnej komunikácii, kým bola opäť vrátená späť do laboratória.

Táto prelomová demonštrácia otvára cestu k preprave antihmoty do laboratórií po celej Európe prostredníctvom bežných cestných sietí. Prvým cieľom mimo CERN by sa malo stať špičkové výskumné laboratórium na Heinrich Heine Universität v Düsseldorfe v Nemecku, vzdialené takmer osemsto kilometrov.

Antihmota je kľúčom k pochopeniu vesmíru a jeho fungovania, avšak na svete existuje menej ako pol tucta zariadení, ktoré ju dokážu vytvoriť. Na jej výrobu je potrebné urýchľovať častice takmer na rýchlosť svetla a zrážať ich s pevnými cieľmi. Antihmotu potom vedci zachytávajú pomocou magnetických pascí. Tieto pasce vyžadujú veľké množstvo elektrickej energie a veľmi špecifické podmienky – akýkoľvek kontakt s bežnou hmotou, napríklad aj s prachom, spôsobí okamžité zmiznutie antihmoty.

Aby tieto prekážky prekonali, vyvinuli vedci z CERN-u dvojmetrový prepravný kontajner, ktorý umožnil premiestniť antihmotu na prívese nákladného vozidla v rýchlosti presahujúcej štyridsať kilometrov za hodinu po areáli CERNu. Vozidlo počas prepravy prekročilo hranicu medzi Francúzskom a Švajčiarskom, ako ukazuje mapa trasy.

Výsledok tohto pokusu bol publikovaný vo vedeckom časopise Nature. „Previezli sme zachytené protóny z našej experimentálnej oblasti v továrni na antihmotu (AMF) na nákladný automobil a transportovali ich cez areál v Meyrine. Prevoz prebehol úplne autonómne bez externého napájania po dobu štyroch hodín a bez akejkoľvek straty častíc. Tým potvrdzujeme uskutočniteľnosť prepravy častíc do nízkošumových laboratórií v blízkosti AMF a možnosť použitia elektrocentrály na vozidle na dosiahnutie laboratórií po celej Európe,“ dodávajú vedci. Podľa odborníkov tento úspech znamená začiatok novej éry v precíznom výskume antihmoty.