24. jún. 2024 o 04:00
Miloš Audi, Koktejl

Vedci odhalili, koľko by ste mali močiť: Magické číslo, aby ste ostali zdraví!

placeholder
Vedci odhalili, koľko by ste mali močiť. (ilustračné foto)
Zdroj: istock.com

Údaj odhalila zaujímavá štúdia!

Zaujímavosti
24. jún. 2024 o 04:00
Vedci odhalili, koľko by ste mali močiť: Magické číslo, aby ste ostali zdraví!

Údaj odhalila zaujímavá štúdia!

Močenie je aktivita, ktorú rovnako dýchanie, jedenie či pitie tekutín, musí vykonávať každý živočích. Podľa odborníkov však existuje pravidlo, ktoré by ste mali dodržiavať, aby ste svoje telo udržali zdravé. Ako informoval portál Unilad, tento údaj odhalila štúdia na rozličných zvieratách, pričom vedci tvrdia, že je veľmi jednoduché.

Ako udržať močový mechúr zdravý?
Ako udržať močový mechúr zdravý?
Zdroj: istock.com (ilustračné)

Pravidlo správneho močenia

Existuje mnoho spôsobov, ako môžeme zabezpečiť zdravie močového mechúra. Hoci sú najčastejšie problémy pri chodení na malú potrebu odhalené tým, že sa vo vašom moči nachádza krv alebo iné zakalenie, ťažkosti môžu naznačovať aj iné vlastnosti, ako napríklad dĺžka močenia.

Skupina študentov strojárska na americkej Georgia Institute of Technology preto vytvorila pravidlo, ktoré odhaľuje, akú dlhú dobu by ste mali močiť. Pre túto štúdiu tím výskumníkov analyzoval videá zvierat rôznych veľkostí a vytvoril termín s názvom "zákon močenia". Vedci zistili, že živočíchy, ktoré vážia viac ako tri kilogramy, vyprázdnia svoje močové mechúre za približne 21 sekúnd, zatiaľ čo menším zvieratám, ako sú potkany, to trvalo oveľa kratšie.

Z týchto zistení dokázali potvrdiť, že trvanie močenia nesúvisí len s tlakom močového mechúra, ale aj s gravitáciou. "Ako je možné vyprázdniť močové mechúre s hmotnosťou 0,5 kilogramov a 100 kilogramov za takmer rovnakú dobu? Väčšie zvieratá majú dlhšie močové trubice, a preto majú väčší tok gravitačnej sily. To zvyšuje rýchlosť prietoku u obrovských živočíchov, čo im umožňuje vykonávať činnosť vyprázdňovania za približne rovnaký čas," uviedli v správe z roku 2014.

Vedci odhalili, koľko by ste mali močiť.
Vedci odhalili, koľko by ste mali močiť.
Zdroj: istock.com (ilustračné)

Možno sa pýtate, ako táto štúdia súvisí s ľuďmi? Vedci potvrdili, že tento fakt sa vzťahuje aj na nás. Znamená to, že každý človek by sa mal vyprázdniť za približne 21 sekúnd. Ak však chodíte na malú potrebu oveľa dlhšie alebo rýchlejšie, môže to znamenať, že si buď príliš často uľavujete, alebo moč príliš dlho držíte.

Ak močíte príliš často, môže to viesť k stavu známom ako hyperaktívny močový mechúr. Táto porucha môže spôsobovať nielen časté vyprázdňovanie, ale aj nekontrolovateľné močenie počas noci. Na druhú stranu zase dlhé zadržiavanie moču môže naznačovať rozvoj infekcie močových ciest či zvýšené riziko ochorenia obličiek.