30. jún. 2024 o 04:30
Miloš Audi, Koktejl

Najmenší národ na svete: Nachádza sa v strede oceána! Neuveríte, koľko ľudí tam žije

placeholder
Najmenší národ na svete.
Zdroj: x.com/Zingus5

Má veľmi dlhú históriu!

Zaujímavosti
30. jún. 2024 o 04:30
Najmenší národ na svete: Nachádza sa v strede oceána! Neuveríte, koľko ľudí tam žije

Má veľmi dlhú históriu!

Na našej planéte sa nachádzajú viaceré odľahlé regióny, v ktorých takmer nikto nežije. Prekvapí vás však, kde leží najmenší národ na svete, v ktorom má trvalý pobyt iba približne 30 ľudí. Ako informoval portál LADBible, ide pritom o kniežatstvo s názvom Sealand, ktoré má svoju vlajku, hymnu, menu, pečiatky, pasy a dokonca aj futbalový tím.

Malý národ na námornej plošine

Sealand sa nachádza približne 12 kilometrov od pevniny Spojeného kráľovstva. Ide o umelo vytvorenú námornú plošinu s viac ako pol storočie dlhou históriou vzniku. Táto pevnosť bola vytvorená vládou Spojeného kráľovstva počas druhej svetovej vojny v roku 1942, pričom mala slúžiť pre armádu a námorníctvo krajiny. Samotná plošina sa používala na viaceré účely až do roku 1956, kedy z nej evakuovali ľudí a pevnosť nechali napospas živlom.

Všetko sa však zmenilo v roku 1966, keď pevnosť prevzal muž menom Paddy Roy Bates. Ten potreboval nájsť miesto, kde by mohol prevádzkovať svoju pirátsku rozhlasovú stanicu menom Radio Essex. Hoci sa pôvodne udomácnil na inej opustenej námornej pevnosti s názvom Knock John, musel ju nakoniec opustiť, pretože Spojené kráľovstvo zaviedlo v roku 1967 zákon, ktorý zakazoval námorné vysielanie.

Kontroverzná história

Po konflikte so zákonom sa Bates rozhodol, že druhú pevnosť prevezme do vlastníctva a vytvoril z nej kniežatstvo s názvom Sealand, pričom sa na ňu krátko nato presťahovala aj jeho rodina. Po jeho smrti vo veku 91 rokov ho v roku 2012 vystriedal jeho syn Michael, ktorý v súčasnosti slúži ako hlava štátu, vlády a zároveň je majiteľom podniku na lov srdcoviek, ktorý vyváža tieto morské plody do Španielska.

Ale ako mnohé krajiny na svete, ani Sealand sa nezaobišiel bez kontroverzných udalostí. Napríklad v roku 1968 sa kniežatstvo rozhodlo odpáliť obranné varovné výstrely na britské námorníctvo. Dôvodom bolo, že v tom čase Spojené kráľovstvo vyslalo armádu, aby zničila všetky stojace pevnosti nachádzajúce sa v medzinárodných vodách.

V roku 1978 sa tiež udiala bitka o Sealand. Vtedy si samozvaný bývalý premiér kniežatstva Alexander Achenbach najal niekoľkých nemeckých a holandských žoldnierov, aby zaútočili na pevnosť, kým bola britská rodina v Rakúsku. Pri bitke jednotky zajali jeho syna Michaela, no neskôr sa mu podarilo utiecť. Nakoniec pomocou zbraní ukrytých na plošine dokázal zajať Achenbacha a získať Sealand späť.

Sealand však nie je miestom, kam by ste sa mohli dostať ľahko. Napriek tomu existujú prípady, kedy sa ľudia snažili pripojiť k tomuto mikronárodu. Ako však informovala vládna webová stránka kniežatstva, súčasná medzinárodná situácia zabraňuje prijímaniu občanov a nie je povolené ani udeľovanie víz. "Nežijeme v spoločnosti, kde sa ľuďom hovorí, čo majú robiť, a všetci milujú myšlienku takejto slobody," uzavrel Michael Bates.