20. jún. 2024 o 06:51
TASR, Koktejl

Rusko a KĽDR podpísali dohodu: Padli slová aj o vojenskej pomoci

placeholder
Ruský prezident Vladimir Putin počas návštevy Severnej Kórey a severokórejský vodca Kim Čong-un.
Zdroj: TASR/AP

Čoho všetkého sa týka?

Zahraničné správy
20. jún. 2024 o 06:51
Rusko a KĽDR podpísali dohodu: Padli slová aj o vojenskej pomoci

Čoho všetkého sa týka?

Severná Kórea a Rusko sa dohodli na poskytnutí bezodkladnej vojenskej pomoci, ak bude druhá strana vystavená ozbrojenej agresii, vyplýva z dohody podpísanej v stredu v Pchjongjangu lídrami oboch krajín. Informovala o tom vo štvrtok severokórejská tlačová agentúra KCNA. TASR píše podľa agentúr AP, Reuters a Jonhap. Dohodu o komplexnom strategickom partnerstve dosiahli v stredu v Pchjongjangu vodca KĽDR Kim Čong-un a ruský prezident Vladimir Putin.

Obe krajiny sa zároveň zaviazali nepodpísať žiadnu zmluvu s treťou krajinou, ktorá by porušovala záujmy druhej krajiny. Taktiež nedovolia, aby ich územia využívala akákoľvek krajina na poškodenie bezpečnosti a suverenity druhej krajiny, uviedla KCNA s odvolaním sa na dohodu.

Dohoda by mohla predstavovať najsilnejšie spojenie medzi Moskvou a Pchjongjangom od konca studenej vojny, píše AP. Kim aj Putin ju označili za významné zlepšenie vzájomných vzťahov, ktoré sa týkajú bezpečnosti, obchodu, investícií, kultúrnych a humanitárnych väzieb. Zahŕňa aj spoluprácu v oblasti jadrovej energie, výskumu vesmíru či energetickej bezpečnosti. Severokórejský líder dodal, že táto zmluva plne prispieva k udržiavaniu mieru a stability v regióne.

Putin pricestoval na dvojdňovú štátnu návštevu KĽDR v utorok. Rastúca spolupráca medzi Moskvou a Pchjongjangom spôsobuje znepokojenie v Južnej Kórei, v radoch západných krajín i na Ukrajine. USA a ich spojenci tvrdia, že Severná Kórea poskytuje Rusku strelivo a rakety, ktoré sú následne použité na Ukrajine. Kyjev hlásil, že na bojisku našiel úlomky severokórejskej munície.