21. júl. 2024 o 04:30
Miloš Audi, Koktejl

Vedci upozorňujú: Dni na Zemi sa výrazne predlžujú! Situácia sa má ešte zhoršiť

placeholder
Dni na Zemi sa výrazne predlžujú (ilustračné foto).
Zdroj: iStock

Odborníci tvrdia, že ide o veľmi zlú správu!

Zaujímavosti
21. júl. 2024 o 04:30
Vedci upozorňujú: Dni na Zemi sa výrazne predlžujú! Situácia sa má ešte zhoršiť

Odborníci tvrdia, že ide o veľmi zlú správu!

Vedci zistili, že dni na našej planéte sa predlžujú, čo podľa nich nie je dobrá správa. Ich štúdia odhalila, že tento fenomén je spôsobený zvyšovaním hladiny svetových oceánov, ktoré je spojené s neutíchajúcimi klimatickými zmenami. Ako informoval portál Unilad, odborníci poznamenali, že podľa prognóz by sa situácia mala ešte viac zhoršiť.

Klimatické zmeny ovplyvňujú dĺžku dňa

Klimatické zmeny patria už niekoľko desaťročí k hlavným problémom spoločnosti, ktoré ovplyvňujú ľudí v každom kúte sveta. Spôsobujú vyššie teploty, ktoré vedú k obrovským horúčavám a požiarom, silnejším búrkam vrátane hurikánov a intenzívnym suchám. Vedci však vo svojom článku v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS) vysvetlili, že dokonca predlžuje dni.

Výskumníci študovali stúpajúcu hladinu mora, ktorá je spôsobená zvýšenými teplotami na celom svete a roztápaním polárnych ľadovcov. Hoci je známe, že jeden deň sa skladá z 24 hodín alebo 86 400 sekúnd, v skutočnosti je táto hodnota o niečo dlhšia.

Ako uviedol spoluautor štúdie Benedikt Soja, topiace sa ľady menia os rotácie Zeme prerozdeľovaním hmoty okolo planéty. To je dôvod, prečo sa spomaľuje, pričom tento trend môžeme sledovať od začiatku 20. storočia.

Topenie ľadovcov ovplyvňuje dĺžku dňa.
Topenie ľadovcov ovplyvňuje dĺžku dňa.
Zdroj: iStock

Nepriaznivé predpovede

Tím počas štúdie využíval metódu pozorovania a počítačové rekonštrukcie na posúdenie toho, ako topiaci sa ľad ovplyvňuje dĺžku dňa. Zistili, že v rokoch 1900 až 2000 sa miera spomalenia pohybovala na rozmedzí 0,3 a 1,0 milisekúnd za storočie. Od začiatku 21. storočia je však táto hodnota na úrovni 1,3 milisekúnd za storočie.

Podľa prognóz, pri ktorých by spoločnosť produkovala rovnaké množstvo emisii ako teraz, by sa dĺžka dňa mala naďalej zvyšovať. Mohla by dosiahnuť aj rýchlosť, ktorá je dvakrát väčšia ako v súčasnosti. To znamená, že do konca 21. storočia by klimatické zmeny mohli pridať k dĺžke dňa viac ako 2,62 milisekúnd za storočie. "Tieto zistenia odhaľujú, aký obrovský vplyv majú klimatické zmeny na planétu Zem," dodal Soja.

Hoci túto zmenu ľudia počas svojho života nebudú schopní zaznamenať, vedci varujú, že bude mať obrovský vplyv napríklad na presné meranie času či vesmírne cestovanie. "Aj keď sa rotácia Zeme mení pomaly, treba brať do úvahy navigovanie v kozme, ako napríklad pri vyslaní vesmírnej sondy na iné planéty," poznamenal Soja.

Kvôli obrovským vzdialenostiam vo vesmíre by aj minimálna odchýlka na Zemi mohla znamenať, že by sonda minula svoj cieľ o stovky metrov. Toto je obzvlášť dôležité pre pristátia vo veľmi špecifických bodoch na vzdialených planétach. Pri budúcich vesmírnych misiách preto vedci budú musieť presne odhadnúť zmenu rotácie Zeme.