24. júl. 2025 o 21:11
TASR, Koktejl

USA sťahujú z Dauhy vyjednávačov: Hamas vraj nekoná v dobrej viere

placeholder
USA sa rozhodli stiahnuť svoj vyjednávací tím z katarskej Dauhy. (ilusračné foto)
Zdroj: TASR/AP

Hamas nekoná v dobrej viere a jeho postoj svedčí o nedostatku snahy dosiahnuť prímerie v Pásme Gazy.

Zahraničie
24. júl. 2025 o 21:11
USA sťahujú z Dauhy vyjednávačov: Hamas vraj nekoná v dobrej viere

Hamas nekoná v dobrej viere a jeho postoj svedčí o nedostatku snahy dosiahnuť prímerie v Pásme Gazy.

Spojené štáty sa rozhodli stiahnuť svoj vyjednávací tím z katarskej Dauhy, kde pôsobili ako sprostredkovatelia rokovaní o prímerí medzi Izraelom a palestínskym militantným hnutím Hamas, uviedol vo štvrtok osobitný vyslanec amerického prezidenta Steve Witkoff. K rozhodnutiu USA podľa neho viedlo to, že Hamas nekoná v dobrej viere a jeho postoj svedčí o nedostatku snahy dosiahnuť prímerie v Pásme Gazy. TASR o tom informuje podľa správ agentúr AP a AFP.

Návrh dohody, o ktorej sa v Dauhe posledné týždne rokovalo, počítal s uzavretím 60-dňového prímeria, počas ktorého by Hamas postupne prepustil desať živých rukojemníkov a odovzdal Izraelu pozostatky 18 ďalších výmenou za Palestínčanov väznených v Izraeli. Okrem toho by sa podľa návrhu zintenzívnili dodávky humanitárnej pomoci do Pásma Gazy a obe strany by ďalej rokovali o trvalom ukončení vojny.

Hamas v stredu večer potvrdil, že sprostredkovateľom odovzdal svoju odpoveď, jej obsah však nezverejnil. Izrael v reakcii najskôr uviedol, že s odpoveďou hnutia sa dá pracovať, vo štvrtok popoludní - niekoľko hodín pred USA - však oznámil, že z Dauhy sťahuje svojich vyjednávačov.

Rozhodli sme sa zobrať náš tím z Dauhy späť domov na konzultácie po najnovšej odpovedi Hamasu, ktorá jasne ukazuje nedostatok ochoty dosiahnuť prímerie v Gaze. Teraz zvážime alternatívne možnosti, ako dostať rukojemníkov domov,“ uviedol Witkoff na sieti X.

Rokovania v Dauhe podľa AP uviazli na protichodných požiadavkách. Hamas tvrdí, že všetkých rukojemníkov prepustí len výmenou za úplné stiahnutie izraelských síl z Pásma Gazy a ukončenie vojny. Naopak, Izrael uviedol, že nesúhlasí s ukončením vojny, pokiaľ Hamas neodovzdá moc a neodzbrojí sa. Túto podmienku zase odmieta militantné hnutie. Obe strany sa vzájomne obviňujú z neochoty ustúpiť zo svojich požiadaviek.

Spojené štáty, ktoré spolu s Egyptom a Katarom pôsobia ako sprostredkovatelia rozhovorov medzi Izraelom a Hamasom, sú podľa slov Witkoffa naďalej odhodlané dosiahnuť ukončenie konfliktu v Pásme Gazy. „Je škoda, že Hamas konal takto sebecky,“ napísal. Dodal, že Hamas vyzeral byť v Dauhe nekoordinovaný a nekonal ani v dobrej viere.