15. apr. 2024 o 14:49
TASR, Koktejl

Vysoké teploty urobili svoje: V dovolenkovej krajine už vyčíňa lesný požiar

placeholder
Na východe Španielska vyčíňa lesný požiar (ilustračné foto).
Zdroj: TASR/AP

Z dvoch najviac postihnutých oblastí úrady evakuovali približne 180 ľudí.

Zahraničné správy
15. apr. 2024 o 14:49
Vysoké teploty urobili svoje: V dovolenkovej krajine už vyčíňa lesný požiar

Z dvoch najviac postihnutých oblastí úrady evakuovali približne 180 ľudí.

Už vyše 500 hektárov pôdy spálil na východe Španielska lesný požiar, ktorý vypukol v dôsledku nezvyčajne teplého počasia. Svoje domovy muselo opustiť už približne 180 ľudí, oznámili v pondelok miestni predstavitelia. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP.

Tento lesný požiar vypukol nedeľu neďaleko obce Tàrbena v autonómnom Valencijskom spoločenstve. Teploty vzduchu tam v tomto čase dosahovali 30 stupňov Celzia, čo je na toto ročné obdobie nezvyčajne veľa.

Podľa médií mohol požiar vypuknúť v dôsledku poľnohospodárskeho vypaľovania pôdy. Šírenie plameňov poháňalo teplo, vietor a nízka vlhkosť. "Požiar je stále aktívny," uviedli miestne záchranné zložky na sociálnej sieti X. Zároveň dodali, že uplynulá noc bola pre hasičov náročná a oheň zničil vyše 500 hektárov pôdy.

Z dvoch najviac postihnutých oblastí úrady evakuovali približne 180 ľudí, uviedla predstaviteľka španielskej vládnej delegácie vo Valencijskom spoločenstve Pilar Bernabéová. S hasením požiaru pomáhali hasičom aj vojaci špeciálneho útvaru španielskej armády pre mimoriadne situácie (Unidad Militar de Emergencias - UME).

Španielsky meteorologický ústav AEMET uviedol, že teplota vzduchu prekročila v sobotu 30 stupňov Celzia vo viac ako 65 oblastiach v rôznych častiach Španielska. Takto nezvyčajne vysoké teploty pritom zaznamenali aj na úplnom severe krajiny. V roku 2022 zničilo v Španielsku približne 500 lesných požiarov vyše 300 000 hektárov pôdy. Podľa údajov Európskeho informačného systému o lesných požiaroch (EFFIS) ide o európsky rekord.