Po viac ako dva a pol roku výskumu ochorenia COVID-19 vedci zaznamenali prvé údaje, ktoré dokazujú dramatickú zmenu v ľudských orgánoch po tento infekcii, informuje abc7news.com.
„Koronavírus môžeme označiť ako urýchľovač starnutia,“ povedal Dr. Ziyad Al-Aly, riaditeľ Centra klinickej epidemiológie na Washingtonskej univerzite v St. Louis a vedúci oddelenia výskumu a vzdelávania v systéme zdravotnej starostlivosti pre záležitosti veteránov. Doktor Al-Aly zhromaždil údaje od miliónov ľudí z celých Spojených štátoch. Štúdie, ktoré sa už v minulosti zamerali na orgány ako obličky, mozog a srdce, mali podobný vzorec.
„V rozpätí jedného rok zostarli tieto orgány o 3-4 roky. Zistili sme, že funkcia obličiek klesá o tri až štyri percentá rok po prekonaní infekcie. Zodpovedá to trom až štyrom rokom starnutia,“ uviedol riaditeľ Centra klinickej epidemiológie na Washingtonskej univerzite.
Tieto zistenia podporuje aj špecialista na infekčné choroby z Kalifornskej univerzity Dr. Michael Peluso. „Je to naozaj dôležitý výskum v snahe vymedziť problémy, ktoré trápia ľudí čo prekonaní vírusu, najmä dopady na orgány. Teraz sa snažíme prísť na to, čo spôsobuje tieto dlhodobé účinky," uviedol.
Peluso ďalej dodáva, že niektoré z teórií o tom, čo môžu spôsobiť dlhodobé príznaky covidu, zahŕňajú pretrvávanie vírusu, takže namiesto toho, aby vírus prišiel a odišiel, sa stále drží v tele, vytvára zápaly a autoimunitné problémy.
Experti však majú aj pozitívnu správu. Údaje napovedajú tomu, že sa tento stav orgánov môže časom zvrátiť a hodnoty sa vyrovnajú.