24. apr. 2024 o 09:39
TASR, Koktejl

Poslanci pokračujú v diskusii k neziskovým organizáciám: Ostrá kritika opozície

placeholder
Plénum počas schôdze NR SR v Bratislave (ilustračné foto).
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Do rozpravy je prihlásených ešte viacero rečníkov.

Domáca politika
24. apr. 2024 o 09:39
Poslanci pokračujú v diskusii k neziskovým organizáciám: Ostrá kritika opozície

Do rozpravy je prihlásených ešte viacero rečníkov.

Poslanci Národnej rady (NR) SR začali 6. rokovací deň 12. schôdze pokračovaním v diskusii o návrhu novely zákona o neziskových organizáciách poskytujúcich všeobecne prospešné služby. Predložila ho skupina poslancov z koaličnej SNS. Do rozpravy je prihlásených ešte viacero rečníkov.

Predkladatelia v novele navrhujú, aby sa organizácie prijímajúce financie zo zahraničia cez 5000 eur za rok označovali ako organizácie so zahraničnou podporou. Poslanci chcú v novele presadiť napríklad aj rozšírenie obsahu výročnej správy neziskovej organizácie.

"Zámerom zavedenia povinnosti je zverejňovať informácie o darcoch, prispievateľoch a veriteľoch, ktorých dary, príspevky či pôžičky jednotlivo alebo v úhrne za kalendárny rok presiahnu sumu 5000 eur," ozrejmili v dôvodovej správe. Zmeny odôvodnili potrebou zabezpečenia vyššej miery transparentnosti a zodpovednosti v oblasti financovania neziskových organizácií.

Opoziční poslanci návrh skritizovali. Novela podľa nich spochybňuje dôveryhodnosť neziskových organizácií a "ostrakizuje" ich. Upozornili aj na možný rozpor legislatívy s Ústavou SR či európskym právom. Ďalej by mali zákonodarcovia podľa programu rokovať napríklad o novele zákona o Horskej záchrannej službe či novele Zákonníka práce.