30. máj. 2024 o 06:00
žani, TASR, Koktejl

Posledná FOTO pred smrťou na D1: Lukáš († 27) plánoval svadbu, za Mariánom († 43) plačú deti

placeholder
Hasiči Marián (horný rad, druhý zľava) a Lukáš (spodný rad, prvý zľava) zahynuli pri tragickej nehode na diaľnici D1.
Zdroj: Facebook/Bošáca

Čierny deň na slovenských cestách.

Domáce správy
30. máj. 2024 o 06:00
Posledná FOTO pred smrťou na D1: Lukáš († 27) plánoval svadbu, za Mariánom († 43) plačú deti

Čierny deň na slovenských cestách.

Celou krajinou otriasla v pondelok tragická nehoda na diaľnici D1 pri Hornej Strede. Vyhasli pri nej životy hasičov Lukáša († 27) a Mariána († 43), píše pluska.sk. Mladší z kolegov oslávil len dva dni pred smrťou narodeniny a mal celý život pred sebou. Vo februári 2023 pokľakol pred svoju lásku Lenku, s ktorou plánoval spoločnú budúcnosť.

"Plánovali svadbu, deti, určite. Čo viem, termín svadby ešte nemali určený. Len v sobotu Lukáš oslávil narodeniny… toto sa nemalo stať," povedal s plačom kamarát. Lukáš a Lenka tvorili pár už niekoľko rokov, randiť spolu začali v 2018.

Výjazd sa stal osudným aj Mariánovi z Čachtíc. Zanechal tu za sebou manželku a dve deti. "Práca bola pre neho koníčkom, zomrel pritom, čo mal najradšej, vždy rád pomáhal druhým, bol to náš kamarát, parťák, bude nám veľmi chýbať. Neviem, ako sa dá s týmto vyrovnať…" zveril sa jeho kamarát.

Robili, čo milovali

Deň tragédie začal pre hasičov ako každý iný. Zúčastnili sa na previerkovom cvičení na základnej škole v obci Bošáca, ktoré mali pod palcom profesionálni hasiči z Nového Mesta nad Váhom a dobrovoľníci z Bošácej, Zemianskeho Podhradia a Zabudišovej. Pri tejto príležitosti vznikla aj ich posledná fotografia.

"Žiaľ, večer sme sa dozvedeli smutnú správu, že dvaja chlapi z radov profesionálov sa už domov nevrátia, zahynuli pri plnení služobných povinností. Hrozná tragédia. Vyjadrujeme úprimnú sústrasť rodine, kamarátom, známym a hlavne všetkým hasičom. Česť ich pamiatke!" napísala obec Bošáca na facebookovej stránke.

Hrozivé detaily nehody a boj o život

Pri hasení požiaru osobného auta na diaľnici narazil do stojacich zasahujúcich vozidiel kamión. "K nehode došlo na 93. kilometri D1 neďaleko obce Horná Streda v smere na Trenčín krátko po 17.00 h," uviedla Národná diaľničná spoločnosť (NDS) s tým, že úsek bol pre nehodu a následné vyšetrovanie v oboch smeroch uzatvorený a od utorka 2.30 h ráno je plne prejazdný.

NDS zároveň vyjadrila sústrasť rodine a blízkym hasičov, ktorí pri nehode zomreli. Podľa štátnych diaľničiarov tragickosť nehody podčiarkuje, že o život prišli ľudia, ktorých povolaním bolo životy zachraňovať.

Pri pondelkovej tragickej dopravnej nehode zasahovali dve posádky leteckých záchranárov z Bratislavy a Trenčína. "Posádka záchranárskeho vrtuľníka z Bratislavy si po pristátí priamo na diaľnici prevzala do starostlivosti 42-ročného muža, ktorý utrpel ťažkú polytraumu. Záchranári ho vzhľadom na závažné poranenia uviedli do umelého spánku a po preložení na palubu bol v kritickom stave letecky transportovaný do UNB Kramáre," informovali leteckí záchranári.

Druhá posádka z Trenčína na mieste bojovala o život 27-ročného pacienta. Žiaľ, aj napriek maximálnemu úsiliu záchranárov svojim rozsiahlym zraneniam na mieste podľahol. Novomestský policajný vyšetrovateľ začal trestné stíhanie za prečin usmrtenia v súbehu s prečinom ublíženia na zdraví.

"Vodič nákladného motorového vozidla značky Scania z doposiaľ presne nezistených príčin prešiel do pravej časti vozovky, kde narazil prednou časťou vozidla do stojaceho vozidla Mýtnej polície, v ktorom v tom čase sedel 42-ročný úradník mýtnej jednotky. Ten v dôsledku nárazu utrpel mnohopočetné zranenia a bol leteckou záchrannou službou transportovaný do nemocnice. Príslušníčka Policajného zboru, ktorá v čase nárazu stála vedľa vozidla, utrpela ľahké zranenia, s ktorými bola prevezená do nemocnice," informuje polícia.

Nákladné vozidlo následne narazilo do stojaceho vozidla hasičského zboru, vedľa ktorého stáli dvaja príslušníci Hasičského a záchranného zboru. Muži vo veku 27 a 43 rokov následkom nárazu utrpeli zranenia, ktorým na mieste podľahli. Druhé vozidlo hasičského zboru následkom nárazu vymrštilo do stredu vozovky.

Vláda odklepla peniaze pre pozostalých

Rodinám obetí tragickej nehody na diaľnici D1 pri Hornej Strede vyplatia po 50 000 eur. Návrh Ministerstva vnútra SR schválila v stredu vláda. "Tieto prostriedky nebudú podliehať zúčtovaniu zo strany pozostalých a ich zúčtovanie a zdanenie vykoná Ministerstvo vnútra SR v zmysle príslušných predpisov," uviedol rezort v predkladacej správe.