Klimatické zmeny trápia celý svet a obľúbené dovolenkové destinácie Slovákov nie sú výnimkou. Experti poukazujú na problémy, ktoré môžu už v najbližších rokoch postihnúť nielen pobrežie Jadranského mora. S nelichotivými správami prišla aj Európska komisia (EK). Tá zverejnila mapku lesných požiarov, ktoré v roku 2022 zasiahli Európu.
Medzi nimi je aj Chorvátsko, ktoré Slováci obľubujú už desiatky rokov, a i počas tohtoročnej dovolenkovej sezóny bojovalo s nejedným lesným požiarom.
„Vidíte na mape červené miesta? Sú jasným varovaním pred meniacou sa klímou. Rok 2022 bol druhým najhorším z hľadiska požiarov, v EÚ zhorelo takmer 900-tisíc hektárov, čo je plocha veľká ako Cyprus,“ upozorňuje EK na svojej sociálnej sieti a dodáva, že Európa si nemôže dovoliť prichádzať o lesy.
Riaditeľ chorvátskej verejnej inštitúcie Natura Histrica Silvijo Buttignoni hovorí o klesajúcej biodiverzite a vyzýva vládu, aby konečne začala konať. Vrásky na čele mu robia požiare a búrky, ktoré sú stále ničivejšie. Podľa neho treba pristúpiť k preventívnym opatreniam a nie dávať veľké peniaze až potom, keď sa stane nešťastie.
„Treba poslať na Istriu inšpektorov, nech vyčistia nelegálne stavby, aby sme tam mohli sadiť stromy. Na čo čakáme? Neviem, čo zanecháme našim deťom. Teploty stúpajú, požiare pohlcujú lesy, ktoré by mali absorbovať CO₂ (oxid uhličitý). Vláda by mala vysadiť stromy alebo čokoľvek zelené, čo pohlcuje CO₂, umiestniť filtre na továrne, obmedziť dopravu v mestách. Robíme to zle, ako keby sme prilievali olej do ohňa a nemá to konca kraja,“ povedal Buttignoni v auguste pre web Danas.
V krajinách EÚ klesá počet hasičov aj napriek vyššiemu riziku požiarov
Počet hasičov v členských krajinách EÚ klesá napriek tomu, že Európa v dôsledku klimatických zmien čelí čoraz väčšiemu počtu požiarov a ničivých lesných požiarov. Na čerstvú správu Eurostatu, štatistického úradu EÚ, upozornil spravodajca TASR.
Správa Eurostatu zverejnená na začiatku tohtoročného augusta uvádza, že v roku 2022 bolo v EÚ 359 780 profesionálnych hasičov, čo predstavuje 0,2 percenta celkovej zamestnanosti Únie. V porovnaní s rokom 2021 došlo k poklesu celkového počtu hasičov o 2800. „Zníženie počtu hasičov uprostred klimatickej krízy je receptom na katastrofu,“ vyhlásila v tejto súvislosti Esther Lynch, generálna tajomníčka Európskej odborovej konfederácie (EOK), ktorá pokrýva aj záujmy hasičských združení.
Zvýšené riziko požiarov spôsobené klimatickými zmenami bolo podľa jej slov toto leto všetkým jasné, a preto treba zabezpečiť, aby hasičské zbory v EÚ mali dostatok personálu a zdrojov, ktoré potrebujú na vykonávanie svojej práce zachraňujúcej životy. Lynchová z tohto dôvodu vyzvala krajiny EÚ, aby posilnili investície do hasičských kapacít.
Podľa údajov Eurostatu nahlásilo v rokoch 2021 až 2022 zníženie počtu profesionálnych hasičov desať krajín. Najväčší pokles zaznamenali Francúzsko, Rumunsko, Portugalsko, Slovensko, Bulharsko a Belgicko. Počet hasičov vo Francúzsku klesol o 5400, zatiaľ čo Rumunsko a Portugalsko zrušili 4250 a 2907 pracovných miest. Iné krajiny však svoje hasičské „flotily“ posilnili – Španielsko v uvedenom období zamestnalo 617 a Taliansko 546 nových hasičov.
Spomedzi krajín EÚ, ktoré ponúkli spoľahlivé údaje, hlásili najvyšší podiel hasičov v rámci národnej zamestnanosti Grécko, Estónsko a Cyprus s podielom nad 0,4 percenta. Najnižšie podiely, približne 0,1 percenta, majú Holandsko a Francúzsko.
Na úrovni EÚ mala v roku 2022 väčšina hasičov od 30 do 49 rokov. Najvyšší počet ich bol vo vekových skupinách 40 až 44 rokov (65 730) a 35 až 39 rokov (59 810). Mladých hasičov vo veku 15 až 29 rokov bolo 45 280 a 91 570 európskych požiarnikov bolo vlani vo veku 50 a viac rokov.
Eurostat upozornil, že údaje z prieskumu pracovných síl hasičov v EÚ za rok 2022 sa neuvádzajú za Dánsko, Írsko, Luxembursko, Maltu a Rakúsko z dôvodu veľmi nízkej spoľahlivosti. Údaje s nízkou spoľahlivosťou poskytli aj Bulharsko, Chorvátsko, Lotyšsko, Slovensko a Slovinsko.
Týždenník Politico pripomenul, že Európska komisia vynakladá v posledných rokoch veľké úsilie na rozšírenie úlohy EÚ v reakcii na prírodné katastrofy a postupne buduje stálu flotilu hasičských lietadiel a vrtuľníkov, ktoré môžu byť vyslané do krajín bojujúcich s lesnými požiarmi.