11. mar. 2024 o 20:00
Dominika Vargová, Koktejl

30-sekundový test odhalí pravdu o vašich ušiach: Spoznajte tieto príznaky skôr, ako bude neskoro!

placeholder
Kontroly sluchu sú veľmi dôležité najmä s pribúdajúcim vekom (ilustračné foto).
Zdroj: iStock

Aké staré sú vaše uši?

Zaujímavosti
11. mar. 2024 o 20:00
30-sekundový test odhalí pravdu o vašich ušiach: Spoznajte tieto príznaky skôr, ako bude neskoro!

Aké staré sú vaše uši?

Tridsaťsekundový test odhalí skutočný vek vášho sluchu a zistí, či vám hrozí hluchota. Odhalí aj všetky nenápadné príznaky straty sluchu, ktoré potrebujete poznať skôr, ako bude neskoro, informuje The Sun.

Jednoduchý test môže odhaliť, či prichádzate o sluch. S pribúdajúcim vekom totiž čoraz ťažšie počujeme vyššie frekvencie. Test vykonajú užívatelia tak, že stlačia tlačidlo prehrávania na špeciálnom videu a zastavia ho, keď nepočujú vysoký tón. Frekvencia tónu, ktorý používatelia počujú (meraná v Hertzoch), sa použije na odhad veku ich sluchu. Svoj sluchový vek potom môžete porovnať so svojím skutočným vekom.

Test vytvorili vedci v Číne pre svoju štúdiu v roku 2021. Analyzovala, ako vek ovplyvňuje schopnosť počuť rôzne frekvencie. Väčšina ľudí je schopná počuť zvuky do 20 000 Hz. Podľa výskumu uverejneného v časopise Journal of Otolaryngology-Head and Neck Surgery u dospelých po šesťdesiatke potom táto schopnosť klesá.

Dôvodom je, že drobné vláskové zmyslové sluchové bunky vo vnútornom uchu sa vekom viac poškodzujú. Tieto vláskové bunky, známe ako stereocílie, sú zodpovedné za prevod zvukov na elektrické impulzy, ktoré váš mozog nakoniec interpretuje ako rozpoznateľné zvuky. V nedávnej analýze sa zistilo, že takmer polovica 16 až 35-ročných ľudí má sluchový vek vyšší ako ten biologický. Priemerný rozdiel bol 13 rokov.

„Väčšina z nás sa počas života stretne s nejakou formou straty sluchu. Ak však dokážeme včas rozpoznať príznaky a urobiť niekoľko malých zmien, môžeme podniknúť kroky na ochranu svojho sluchu a zabrániť najhoršiemu,“ povedal Andy Shanks, odborník na zdravie sluchu.

Odporúča pravidelné testovanie, aby ste zachytili akékoľvek abnormálne zmeny. „Používanie chráničov sluchu, štupľov a slúchadiel s potlačením hluku, môžu mať tiež veľký význam pri ochrane zdravia nášho sluchu do budúcnosti,“ dodal Andy.

Kedy spozornieť

Existuje mnoho možných príčin straty sluchu, napríklad časté vystavenie hlasným zvukom, infekcie, nahromadenie ušného mazu alebo vek. Niektorí ľudia sa so stratou sluchu narodia, ale väčšina prípadov sa vyvíja s vekom. Ak spozorujete príznaky straty sluchu, je dôležité, aby ste sa nediagnostikovali sami a navštívili svojho lekára, ktorý vám urobí dôkladnejšie vyšetrenie sluchu.

Príznaky straty sluchu

Nie je vždy ľahké zistiť, či strácate sluch. Medzi bežné príznaky však patria:

  • ťažkosti s jasným počúvaním iných ľudí a neporozumenie tomu, čo hovoria, najmä na hlučných miestach
  • žiadanie ľudí, aby sa opakovali
  • počúvanie hudby alebo sledovanie televízie s vyššou hlasitosťou, ako potrebujú ostatní ľudia
  • ťažkosti so sluchom pri telefonovaní
  • pocit únavy alebo stresu z toho, že sa musíte sústrediť na počúvanie

Niekedy si problémy so sluchom môže všimnúť niekto iný skôr ako vy. Strata sluchu môže ovplyvniť vývoj reči a napredovanie dieťaťa v škole. Navštívte lekára ak:

  • si myslíte, že sa váš sluch postupne zhoršuje
  • ste absolvovali liečbu ušnej infekcie alebo nahromadeného ušného mazu, ale sluch sa vám nevrátil