Odhaduje sa, že približne 3,8 miliardy ľudí trpí vírusom herpes simplex typu 1 (HSV-1), ktorý zvyčajne spôsobuje bolestivé pľuzgiere okolo úst. Výskumníci tvrdia, že našli spôsob, ako túto infekciu zmeniť na niečo užitočné. Ako informoval portál New York Post, zistili, že by mohla liečiť pacientov s rakovinou kože.
Vedci z americkej University of Southern California geneticky modifikovali vírus HSV-1 a podávali ho 140 účastníkom s pokročilou rakovinou kože spoločne s liekom určeným na potlačenie tohto ochorenia s názvom nivomulab. Domnievali sa, že by tak mohli posilniť účinky modifikovaného vírusu, aby zničili rakovinové bunky bez poškodenia zdravého tkaniva.
Geneticky modifikovaný vírus, ktorý dostal názov RP1, bol vyvinutý vyradením špecifických génov v HSV-1 tak, aby už nespôsoboval opary. "Upravili sme ho tak, aby stimuloval imunitný systém k lepšiemu boju proti rakovine," vysvetlil onkológ Gino Kim In.
Priaznivé výsledky
V rámci štúdie výskumníci aplikovali RP1 do nádorov nachádzajúcich sa na koži a hlbšie v tele, napríklad v pečeni alebo pľúcach. Kombinovaná liečba sa podávala každé dva týždne v maximálne ôsmich cykloch. Neskôr pacienti, ktorí mali priaznivé výsledky, užívali len nivolumab každé štyri týždne po dobu dvoch rokov.
Výsledky štúdie, ktoré boli uverejnené v časopise Journal of Clinical Oncology, odhalili, že vďaka liečbe sa podarilo zmenšiť melanóm najmenej o 30 % približne u tretiny účastníkov. Takmer u každého šiesteho pacienta z tejto skupiny nádory úplne zmizli. "Tieto zistenia sú veľmi povzbudivé, pretože melanóm je piatym najčastejším nádorovým ochorením u dospelých a približne polovicu všetkých prípadov pokročilej rakoviny kože nie je možné zmierniť pomocou v súčasnosti dostupnej liečby," dodal Gino Kim In.
Výskumníkov ohromilo, že kombinácia RP1 a lieku nivolumab mala priaznivé účinky nielen na povrchové nádory, ale aj rakovinové bunky, ktoré sa rozšírili do iných častí tela. "Tento výsledok naznačuje, že geneticky modifikovaný vírus herpesu účinne potláča rakovinu v celom tele," ukončil onkológ.