Zatiaľ čo jednu časť Európy trápi chladné počasie a dážď, v Španielsku prichádza k pomerne intenzívnym horúčavám. Krajina zaznamenala vo štvrtok historicky najvyššiu teplotu za apríl, pričom podľa tamojšej meteorologickej služby dosiahla 38,8 stupňa Celzia. Toto rekordné číslo bolo dosiahnuté na letisku v Cordobe tesne po 15:00 miestneho času, informuje BBC.
Krajinu už niekoľko dní zasiahla vlna horúčav s teplotami o 10 až 15 °C vyššími, ako sa pre tento mesiac očakávalo. „Nie je to normálne. Teploty sú tento rok úplne mimo kontroly,“ povedal pre BBC News hovorca španielskeho meteorologického úradu Cayetano Torres.
„Táto horúčava v Španielsku je absolútne extrémna, bezprecedentná s teplotami, ktoré v apríli ešte neboli. Na niektorých miestach sú rekordy prekonávané až o 5°C, čo je niečo, čo sa na meteorologických staniciach po celom svete stalo len niekoľkokrát,“ povedal Maximiliano Herrera, klimatológ, ktorý prevádzkuje twitterový účet Extreme Temperatures.
Meteorológovia tvrdia, že za mimoriadne teploty, ktoré sa tam tento týždeň vyskytujú, je zodpovedná kombinácia faktorov.
Horúce počasie naprieč severnou Afrikou ženie horúčavy do Európy. Systém vysokého tlaku počasia a jasná obloha nad Pyrenejským polostrovom umožňujú, aby viac slnečného žiarenia dopadalo na zem. Vysoké teploty sú v mnohých častiach Španielska spojené s dlhodobým suchom, nádrže v povodí Guadalquiviru majú len 25 % kapacity. Táto kombinácia zvyšuje vyhliadky na skoré lesné požiare.
„Európa sa otepľuje dvojnásobnou globálnou rýchlosťou a vieme, že je tu vyššia pravdepodobnosť extrémnych udalostí. Medzi ne patria aj vlny horúčav,“ povedala pre BBC News Dr. Samantha Burgess zo služby Copernicus pre klimatické zmeny.
Týmto bude trpieť aj poľnohospodárstvo, ktoré už teraz bije na poplach. Niektorí vlastníci pôdy tvrdia, že kvôli suchým podmienkam nebudú pestovať plodiny, čo by mohlo mať dôsledky na zásobovanie potravinami v celej Európe.