Slovenská televízia odvysiela v nedeľu 9. marca o 20.10 h na Dvojke desiatu epizódu unikátneho dokumentárneho cyklu Textári, ktorý odhaľuje tvorivé procesy a životné príbehy najvýznamnejších textárov slovenskej hudobnej scény. Prostredníctvom osobných príbehov a zobrazenia tvorivých procesov legendárnych textárov umožní divákom objaviť, ako vznikali piesne, ktoré už desaťročia sprevádzajú celé generácie Slovákov.
V desiatej epizóde dokumentárneho cyklu Textári si diváci môžu pozrieť príbeh Vladimíra Krausza, ktorého mnohí považujú za najlepšieho súčasného textára. Obdivujú jeho talent a vždy ho túžili spoznať. A v tom je ten háčik – v živote ho nevideli. Mnohí ani netušia, ako vyzerá. Vlado Krausz je meno, ktoré zaznieva na najväčších hudobných pódiách, pri odovzdávaní hudobných cien alebo je známe vďaka rádiovým hitom. Tento mimoriadne talentovaný textár sa však vždy držal v úzadí.
Televízny dokument Textári z dielne Slovenskej televízie odhalí divákom život a tvorbu muža, ktorého texty sprevádzajú slovenskú hudobnú scénu už viac ako dve desaťročia. Krausz je autorom mnohých piesní pre hviezdy ako IMT Smile, Katarína Knechtová, Peha, Richard Müller, Peter Bič Project, Adam Ďurica a iných. Napriek obrovskému úspechu a popularite jeho textov je pre mnohých hudobníkov záhadnou osobnosťou – málokto sa s ním stretol osobne a ešte menej ľudí vie, ako vyzerá.
Andrea Krauszová, manželka a dlhoročná múza Vlada Krausza, v dokumente vysvetľuje, prečo sa jej muž vyhýba reflektorom. „Má rád pokoj. Keď píše texty, potrebuje samotu. Má svoje obľúbené miesto za Kežmarkom, kde premýšľa a tvorí,“ odhalila. Jeho uzavretosť však nijako nebráni hlbokým vzťahom, ktoré si vybudoval so svojimi interpretmi.
"Napríklad Milostná symfónia, to je zo starších vecí IMT Smile, to je krásna pieseň. Ja keď som ju počula, keď ju nahrávali, úplne som sa až vznášala, lebo som vedela, že to je pieseň pre nás dvoch," prezradí v dokumente tiež manželka Krausza.
Zaujímavosťou je, že Krausz sa pôvodne neplánoval stať profesionálnym textárom. Vyštudoval výtvarné umenie a dlho sa venoval grafike a reklame. No keď v roku 2000 dostal prvé tantiémy za texty piesní, rozhodol sa naplno venovať hudbe. Dnes je jedným z posledných profesionálnych textárov na Slovensku, ktorí sa touto profesiou výlučne živia.
Popri textárstve zostal verný aj výtvarnej tvorbe. Dokument ponúkne divákom aj pohľad do jeho ateliéru, kde vznikajú fascinujúce maľby, ktoré – rovnako ako jeho texty – kombinujú realitu s fantáziou. Tento diel odhalí aj zákulisie vzniku niektorých ikonických skladieb. Jednou z nich je hit Myslím, že môže byť, ktorý pôvodne spevák Ivan Tásler odmietol naspievať.
Naopak, Marián Čekovský ju vnímal ako osudovú skladbu a keď dostal príležitosť naspievať ju s IMT Smile, nezaváhal ani sekundu. Pieseň sa stala jeho najväčším hitom a dodnes je pevnou súčasťou slovenskej hudobnej histórie.
Sledujte desiatu epizódu dokumentárneho cyklu Textári v nedeľu 9. marca o 20.10 h na Dvojke a nenechajte si ujsť príbeh tajomného textára, ktorého piesne oslovujú nielen interpretov, ale aj celé generácie poslucháčov.