Speváčka Katka Koščová prešla úžasnou premenou, ktorá stále vŕta ľuďom v hlave. Len za posledný týždeň sa jej až niekoľkokrát stalo, že k nej prišli neznáme ženy a vyzvedali, ako schudla. „Je to hrozne zaujímavé, lebo sú to cudzí ľudia, ktorí ma zastavia a chcú odo mňa radu. Ukazuje mi to, ako sme nastavení v rámci tejto témy. Máme pocit, že existuje nejaká univerzálna, rýchla rada, ktorú pochopíme hneď v tej sekunde. A ono to tak prosto nie je," povedala v úvode videa, ktoré zverejnila na Instagrame.
„Naozaj to nie je téma na smalltalky, že niekoho zastavíte na ulici a spýtate sa, alebo keď platím pri pokladni... Jednak teda ja naozaj nie som vôbec odborník v tejto téme a celý čas to prízvukujem, že sa fakt proste obráťte na odborníkov. To je jediná univerzálna vec, ktorú vám môžem poradiť, komukoľvek v tejto otázke," zdôraznila prvá víťazka súťaže Slovensko hľadá Superstar.
Ak sa aj s niekým pustí do reči a začne vysvetľovať kalorický deficit, vidí, ako sa v tom ľudia strácajú. Neprekvapuje ju to, keďže taká v minulosti bola aj ona sama. Každý by sa podľa jej slov mal naučiť, ako funguje jeho vlastné telo a čo potrebuje.
„Na druhej strane mi to ukazuje, ako sme zvyknutí na instantnosť. Niekto nám poradí nejaký zázrak na chudnutie - nápoj, tabletky, čokoľvek, a máme pocit, že to tak musí byť. Alebo diéty. Všetky diéty fungujú v zásade len preto, lebo ste v kalorickom deficite. Vydáte viac, ako príjmete," opísala jednoduchú a dobre známu rovnicu.
Jedným dychom dodala, že diéty často fungujú v rámci reštrikcií, čo nie je udržateľné takmer pre nikoho. „Akonáhle sa vrátite k spôsobu života, ktorý ste viedli dovtedy, kým ste začali byť na nejkej diéte, tak vlastne sa to všetko vráti späť," skonštatovala fakt, o ktorom sa hovorí neustále.
Koščová išla viac do hĺbky a poukázala na jednu zásadnú vec. „Chceme tie zázraky na počkanie. Lebo veľakrát žijeme v bolesti alebo v nejakej frustrácii. Takže ja akože aj rozumiem tej netrpezlivosti a že ľudia by chceli niečo, čo je naozaj zázračné. Ale ono to tak prosto nefunguje," zamyslela sa umelkyňa.
Následne sa vrátila k téme chudnutia a vysvetlila, že jej fungovali kalorické tabuľky, no ani tie nemožno slepo odporúčať každému. Mali na ňu aj negatívny efekt. „Priznávam sa, že som sa stala istým spôsobom až takou obsesívnou v istom období. Teraz to mám nastavené tak, že keďže sme pol roka z roka na cestách, tak tam si dovolím takmer úplne hocičo, na čo mám chuť. Ale zároveň sa to snažím nejakým spôsobom vyvažovať," priblížila.
Podľa jej slov je veľmi veľa ľudí, ktorí používali kalorické tabuľky nesprávne a dostali sa do takej obsesie, až im to zhoršilo poruchy príjmu potravy. „Keď vidím niekde, že dospelý človek má prijímať 1200 kalórií, tak to vôbec nie je v poriadku. Najmä z dlhodobého hľadiska. Veľmi rýchlo schudnete a zároveň si veľmi rýchlo ublížite," varuje Koščová.