NATO a EÚ sa začali v dôsledku pokračujúcej ruskej invázie na Ukrajinu pripravovať aj na prípad vypuknutia priameho vojenského konfliktu s Moskvou. Severoatlantická aliancia v súčasnosti uskutočňuje najväčšie vojenské cvičenie od konca studenej vojny, na ktorom sa zúčastňuje približne 90 000 vojakov.
O možnej vojne s Ruskom stále častejšie hovoria aj vysokí predstavitelia NATO. Podľa nemeckého generála Alexandra Sollfranka síce Aliancia od invázie na Ukrajine posilnila svoju pripravenosť, no stále „sa nie celkom adaptovala na myšlienku, že vojna s Ruskom je reálnou možnosťou“, uviedol v rozhovore pre The Times.
O niečo odvážnejšie slová zvolil predseda Vojenského výboru NATO Rob Bauer pre britský The Telegraph. „Musíme si uvedomiť, že život v mieri nie je nijako zaručený. A preto sa pripravujeme na konflikt s Ruskom,“ povedal Bauer a dodal, že takýto konflikt by znamenal rozsiahlu mobilizáciu civilistov i priemyslu.
Odborníci z Nemeckej asociácie pre zahraničnú politiku (DGAP) tvrdia, že západným krajinám, najmä štátom východného krídla NATO, zostáva 5 až 9 rokov na to, aby sa pripravili na odrazenie útoku Moskvy, uvádza web naszdziennik.pl. Štátny tajomník Kancelárie prezidenta Poľskej republiky Dr. Jacek Siewiera v rozhovore naznačil, že tieto časové rámce sú príliš optimistické.
Aj vojaci chcú mier
Možnú hrozbu z východu si uvedomuje aj náčelník Generálneho štábu armády ČR Karel Řehka (49), ktorý chápe, že ľudia to nechcú počuť, ale v našich končinách sa dlhodobo o obrane nehovorilo a teraz sú občania mimo realitu.
„Keď sa niekto pohoršuje z výroku, že sa potrebujeme dlhodobo pripravovať na ozbrojený konflikt veľkého rozsahu a vysokej intenzity s technologicky vyspelým protivníkom, ktorý vlastní jadrové zbrane, tak ja vám hovorím, že to je citácia z obrannej stratégie ČR schválená vládou. Teda je to pre nás zadanie. Nechápem nad čím sa ideme pohoršovať,“ uviedol v rozhovore pre Blesk Řehka.
„Dnes situácia nie je jednoduchá. My tiež chceme mier, a pretože ho chceme, tak jediný spôsob ako ho môžeme dlhodobo dosiahnuť je, že budeme mať kapacity a schopnosti sa v prípade potreby brániť a budeme mať vôľu ich použiť a každý potencionálny protivník tomu bude dobre rozumieť. Ak sa niekto pohoršuje z výroku, že vojnu v Európe nemožno vylúčiť, tak za prvé to vidíme na Ukrajine a stret medzi Alianciou a Ruskom je možný. Keď toto niekto nevníma, tak je mimo realitu,“ doplnil.
„Ak nám nehrozí vojna, tak na čo máme armádu? Obranu budujeme primárne preto, aby sme sa vojne vyhli. Nehovorím, že nám niečo hrozí teraz, alebo že niekto na nás niečo chystá, ale keď sa pozriete ako sa Rusko správa, čo sa tam deje, ich výroky, konanie voči nám, čo predvádzajú voči iným krajinám a ako to stupňujú, tak je to na nejakej trajektórii, ktorá smeruje k stretu s NATO. Ak s tým nič nebudete robiť, tak sa do toho bodu môžete dostať a to nikto nechce,“ zakončil Řehka.