13. okt. 2023 o 19:12
TASR, Koktejl

Svet navždy opustil známy vedec († 91): Bol autorom množstva kníh, filmov a dokumentov

placeholder
Vo veku 91 rokov zomrel kanadský astrofyzik Hubert Reeves. (ilustračné foto)
Zdroj: iStock

Záujem o vedu a hviezdy sa uňho prejavoval už v útlom veku.

Zahraničie
13. okt. 2023 o 19:12
Svet navždy opustil známy vedec († 91): Bol autorom množstva kníh, filmov a dokumentov

Záujem o vedu a hviezdy sa uňho prejavoval už v útlom veku.

Vo veku 91 rokov zomrel v piatok kanadský astrofyzik Hubert Reeves, ktorý bol známym popularizátorom vedy. Prostredníctvom sociálnej siete Facebook to oznámil jeho syn. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP. "S celou svojou rodinou musím bolestne oznámiť, že náš drahý otec sa vydal ku hviezdam," uviedol jeho syn Benoit Reeves.

Hubert Reeves sa narodil 13. júla 1932 v Montreale. Záujem o vedu a hviezdy sa uňho prejavoval už v útlom veku, keď sa prvé súhvezdia naučil spoznávať na záhrade rodinného domu, píše AFP. Doktorát z fyziky získal v Spojených štátoch na Cornellovej univerzite. V 60. rokoch sa stal vedeckým poradcom Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA). Neskôr vo Francúzsku pôsobil vo funkcii riaditeľa výskumu v Národnom centre pre vedecký výskum (CNRS) a ako poradca Komisie pre atómovú energiu.

Reeves bol autorom mnohých kníh, filmov a dokumentov, ktorými sa niesol jeden spoločný leitmotív – má vesmír zmysel? Okrem toho bol zanieteným bojovníkom za ochranu životného prostredia, ktorý vyzýval politikov, aby v tejto oblasti konali.

"Ekológia nie je jeden veľký problém, ale milióny malých problémov," vyhlásil Reeves v roku 2018 počas rozhovoru pre agentúru AFP a dodal, že ľudia musia každé deň prejavovať vôľu riešiť ich.