18. jún. 2024 o 17:00
izabela, Koktejl

Zákerná rakovina: 9 príznakov „tichého zabijaka“, ktoré by ste nemali ignorovať!

placeholder
Na týchto deväť príznakov rakoviny vaječníkov, by ste si mali dať pozor. (ilustračné foto)
Zdroj: iStock

Príznaky tejto rakoviny je často ťažké rozpoznať.

Zaujímavosti
18. jún. 2024 o 17:00
Zákerná rakovina: 9 príznakov „tichého zabijaka“, ktoré by ste nemali ignorovať!

Príznaky tejto rakoviny je často ťažké rozpoznať.

Rakovina vaječníkov je šiestou najsmrteľnejšou rakovinou u žien v Spojenom kráľovstve, ktorá každoročne spôsobuje približne 4 100 úmrtí, informuje denník The Mirror. Niekedy sa jej prisudzuje prívlastok „tichý zabijak“, pretože príznaky sa často objavia až vtedy, keď ochorenie pokročilo a je ťažšie ho vyliečiť. Dve tretiny žien sú diagnostikované až po tom, čo choroba dosiahne neskoršie štádium.

Podľa poprednej britskej charitatívnej organizácie Target Ovarian Cancer (TOC) sa 44 % všeobecných lekárov mylne domnieva, že príznaky ochorenia sa dajú odhaliť až po pokročení rakoviny vaječníkov.

„Rakovina vaječníkov často zostáva nediagnostikovaná, kým nedosiahne neskoré štádium, pretože jej príznaky sú nejasné a často sa prekrývajú s bežnými/menej závažnými ochoreniami,“ povedala doktorka Frankie Jackson-Spencer.

Ak sa rakovina vaječníkov diagnostikuje v čo najskoršom štádiu, možnosť na vyliečenie pacientiek sa vyšplhá na 90 %, zatiaľ čo pri diagnostikovaní v 4. štádiu je to len 31 %. To znamená, že informovanosť o príznakoch je nesmierne dôležitá, pretože čím skôr si ženy uvedomia, že môžu mať príznaky ochorenia, tým skôr sa môžu dať vyšetriť.

NHS uvádza ako bežné varovné príznaky pocit nadúvania a opuchnuté brucho, ale doktorka naznačuje, že existuje množstvo ďalších príznakov a symptómov, na ktoré si treba dávať pozor, okrem iného „bolesť brucha“ a „strata chuti do jedla“. Nezvyčajné vaginálne krvácanie, únava a častá potreba močenia sú ďalšími varovnými signálmi. Taktiež pocit rýchleho nasýtenia, nevysvetliteľný úbytok hmotnosti, zmena črevných návykov.

Je znepokojujúce, že len jedna z piatich žien v Spojenom kráľovstve dokáže uviesť nadúvanie ako jeden z hlavných príznakov ochorenia, zdôrazňuje TOC. „Na rozdiel od rakoviny krčka maternice a prsníka neexistujú spoľahlivé skríningové testy na rakovinu vaječníkov. Preto je dôležité, aby všetky príznaky vyšetril lekár. Váš všeobecný lekár vám možno bude chcieť urobiť krvný test, vnútorné vyšetrenie alebo vás odporučí na ultrazvukové vyšetrenie,“ dodáva doktora Jackson-Spencer.

Hoci neexistujú žiadne špecifické alebo presné príčiny rakoviny vaječníkov, doktorka vysvetlila, že existuje niekoľko rizikových faktorov, ktoré môžu zvýšiť pravdepodobnosť vzniku tohto ochorenia. Jedným z najväčších je vek, u osôb starších ako 65 rokov je riziko rakoviny vaječníkov vyššie.

Ďalej vysvetlila, že veľmi dôležitá je aj rodinná anamnéza ochorenia a že ak máte príbuzných s týmto ochorením, môže to znamenať vyššie riziko. „Približne päť až desať percent prípadov rakoviny vaječníkov sa považuje za dedičné,“ uviedla.

Predpokladá sa, že zvýšené riziko ochorenia majú aj ženy, ktoré začínajú menštruovať skoro, alebo prechádzajú menopauzou neskôr v živote. Napokon, väčšie riziko hrozí aj pacientkam, ktoré podstúpili rádioterapeutickú liečbu rakoviny, napríklad rakoviny hrubého čreva.