24. apr. 2024 o 12:31
TASR, Koktejl

KDH kritizuje zmeny v RTVS: Bola to posledná kvapka! Čo majú teraz v pláne?

placeholder
Na snímke v popredí člen predsedníctva KDH Jozef Hajko.
Zdroj: TASR - Pavol Zachar

KDH to považuje za násilné ovládnutie.

Domáce správy
24. apr. 2024 o 12:31
KDH kritizuje zmeny v RTVS: Bola to posledná kvapka! Čo majú teraz v pláne?

KDH to považuje za násilné ovládnutie.

Schválenie zákona o Slovenskej televízii a rozhlase (STVR) znamená účelovú zmenu vedenú snahou ovládnuť verejnoprávne médium. V reakcii na vládou schválený návrh zákona, prinášajúci zmeny v RTVS, to uviedlo opozičné KDH.

"To, čo sa deje cez tento zákon o STVR, je násilné ovládnutie telerozhlasu úzkou skupinou ľudí - pričom RTVS patrí nám všetkým. Ak vláda pociťuje potrebu a chce zlepšiť situáciu v RTVS, nepotrebujeme ju rušiť a zriadiť nanovo, ale predložiť novelu, ktorá prostredie RTVS zlepší," zdôraznil poslanec KDH a člen parlamentného výboru pre kultúru a médiá Jozef Hajko. Tvrdí zároveň, že tento krok bol "poslednou kvapkou" a kresťanskí demokrati sa pridajú k iniciatíve na odvolanie ministerky kultúry SR Martiny Šimkovičovej (nominantka SNS).

Vláda v stredu na výjazdovom rokovaní v Dolnej Krupej schválila návrh zákona o STVR. Návrh formálne nerozdeľuje súčasnú RTVS, mení však pravidlá kreovania orgánov telerozhlasu. Generálneho riaditeľa bude voliť deväťčlenná rada, v ktorej budú štyria nominanti rezortu kultúry, zvyšných piatich zvolí Národná rada SR na základe návrhu parlamentného výboru pre kultúru a médiá.

Dňom účinnosti nového zákona má zaniknúť mandát súčasného riaditeľa Ľuboša Machaja i členov Rady RTVS. Mení sa i názov verejnoprávneho média, keďže ten doterajší podľa predkladateľov degradoval štátotvorný (slovenský) národ.