11. aug. 2024 o 12:00
jž, Koktejl

Dovolenkári ostali v nemom údive: Obľúbenú pláž zaplavili telá mŕtvych krabov

placeholder
Dovolenkárov čakal šok (ilustračné foto).
Zdroj: iStock

Len za jeden deň sa našlo približne 100 kilogramov mŕtvych krabov.

Zaujímavosti
11. aug. 2024 o 12:00
Dovolenkári ostali v nemom údive: Obľúbenú pláž zaplavili telá mŕtvych krabov

Len za jeden deň sa našlo približne 100 kilogramov mŕtvych krabov.

Dovolenkári na severovýchode Talianska v oblasti Benátsko zažili nepríjemné chvíle. Na pláži Boccasette v oblasti rieky Pád, ktorá smeruje k Jadranskému moru, sa objavilo množstvo uhynutých krabov modrých, píšu zahraničné weby corrieredelveneto.it a index.hr.

Len v nedeľu 28. júla to bolo približne 100 kilogramov mŕtvych krabov. V súvislosti s tým bolo vyslovených niekoľko hypotéz, čo tento masívny úhyn mohlo spôsobiť. Jedna poukazuje na zvýšenie teploty vody. Združenie rybárov z oblasti Polesine, ktorá bola donedávna najviac postihnutá výskytom tohto kraba, však túto hypotézu vyvrátilo.

Kvôli klimatickým zmenám sa krab modrý dostal do vôd, v ktorých donedávna ešte nebol, požiera všetko, čo sa mu dostane do cesty.

"Podľa nášho biológa Emanuela Rossettiho kraby nájdené na Boccasette uhynuli na otvorenom mori v dôsledku slizov (tzv. mucilage, ide o hustú lepivú látku, ktorú produkujú takmer všetky rastliny a niektoré mikroorganizmy, pozn. red.). Nie kvôli teplu. V našich lagúnach sme ich vylovili 21 000 kg, živých a zdravých," uviedol predseda konzorcia rybárskeho družstva v oblasti Polesine a dodal, že ide o ojedinelý prípad.

Sliz v lete 2024 postihol niekoľko lokalít na pobreží Jadranského mora. Napriek nepríjemnému zápachu nepredstavuje žiadne nebezpečenstvo pre ľudské zdravie. Prítomnosť slizu v mori ale bráni kúpaniu a je nepríjemný najmä pre rybárov, ktorí sú nútení odstraňovať ho zo svojich sietí. Vo všeobecnosti sa sliz považuje za neškodný aj pre morskú faunu.

Podľa odborníkov by táto situácia mohla pretrvávať dlhšie, ako obvykle. Zvyčajne zmizne do týždňa vďaka vetru a zlému počasiu, ale súčasné podmienky by mohli podporiť životnosť slizov a predĺžiť ich prítomnosť aj po skončení letnej sezóny.

Podľa webu index.hr je ešte niekoľko možností, čo mohlo spôsobiť tento masívny úhyn krabov modrých. Jednou z možných príčin je zmena kvality vody. Znečistenie môže nepriaznivo ovplyvniť zdravie kôrovcov.

Ďalšou príčinou môže byť choroba. Populácie krabov s vysokou hustotou sú náchylnejšie na ohniská chorôb, ktoré sa rýchlo šíria a môžu spôsobiť hromadné úmrtia. Parazity a patogény špecifické pre kôrovce by v tomto prípade mohli hrať kľúčovú úlohu. Príčinou môže byť aj mor, ktorý mohol byť spôsobený anoxiou (nedostatok kyslíka vo vode, pozn. red.), ktorý môže byť dôsledkom kvitnutia morských rias.

Morský biológ Mišo Pavičić z Inštitútu oceánografie a rybárstva v Splite hovorí, že pred podrobnými laboratórnymi analýzami nie je možné povedať, čo je hlavným dôvodom úhynu modrých krabov. "Je však dosť možné, že v hre bolo niekoľko faktorov," dodáva Pavičić.