Psychológovia z Čile zistili, že existuje medzinárodná zhoda ohľadom toho, čo znamená byť cool (zaujímavý). Vykonali experimenty s takmer šiestimi tisíckami účastníkov z rôznych krajín a zistili, že ľudia, ktorí sú považovaní za cool, majú prekvapivo podobné osobnostné rysy. Ukázalo sa, že títo ľudia sú univerzálne vnímaní veľmi podobne.
„Každý chce byť cool, alebo sa aspoň vyhnúť stigme, že cool nie je, spoločnosť potrebuje cool ľudí, pretože narúšajú normy, inšpirujú zmeny a posúvajú kultúru dopredu,“ uviedol vedúci výskumu docent Todd Pezzuti z Universidad Adolfo Ibáñez v Čile.
Štúdia zahŕňala experimenty, ktoré prebiehali medzi rokmi 2018 a 2022 v Spojených štátoch, Austrálii, Čile, Číne, Nemecku, Indii, Mexiku, Nigérii, Španielsku, Južnej Afrike, Južnej Kórei a Turecku. Účastníci boli požiadaní, aby si predstavili niekoho, koho považujú za cool, nie cool, dobrého alebo zlého. Potom hodnotili osobnosť a hodnoty týchto ľudí.
Z analýzy vyplýva, že ľudia považovaní za dobrých boli vnímaní ako konformnejší, viac ctiaci tradície, zaistenejší, vrelí, príjemnejší, svedomitejší a pokojnejší. Naopak - cool ľudia boli vnímaní ako extrovertnejší, hedonistickejší, mocnejší, dobrodružnejší, otvorenejší a nezávislejší.
"Aby bol niekto považovaný za cool, obvykle musí byť do určitej miery sympatický alebo obdivuhodný, čo ich robí podobnými dobrým ľuďom. Cool ľudia ale často majú aj iné vlastnosti, ktoré nie sú nutne považované za dobré v morálnom zmysle, napríklad hedonizmus a túžbu po moci," dodal spoluautor výskumu Caleb Warren.
Podľa vedcov sa význam toho, čo je cool, vďaka globálnemu vplyvu módneho, hudobného a filmového priemyslu dostal do podobného súboru hodnôt a vlastností po celom svete a stal sa aj komerčne prívetivejším. Výskum bol zverejnený online v časopise Journal of Experimental Psychology: General.