So zistením prišli vedci z Izraela. Podľa nich to naznačuje, že láska na prvý pohľad je skutočný fenomén, aj keď ide predovšetkým o fyzickú a sexuálnu vec, nie žiadne hlboké splynutie duší. K nemu môže dôjsť neskôr, až sa dvojica lepšie spozná. Ale to, čo sa odohráva na prvý pohľad, má čisto biologický základ.
Vedci z Izraela sledovali heterosexuálne páry počas prvých stretnutí. Skúmali, ako sa mení ich vylučovanie potu kožou a fyzické pohyby, keď sa muži a ženy stretnú počas speed datingu. Dokonale ladiace pary sa biologicky synchronizovali v priebehu dvoch minút od prvého stretnutia. To sa prejavilo ako potením, tak vysokou úrovňou synchronizovaných fyzických pohybov - úsmevov, pohybov rúk a pod. Muži a ženy, ktorí o seba prejavili záujem a priťahovali jeden druhého, vykazovali podobnú mieru potenia, čo je ukazovateľom toho, že sú biologicky synchronizovaní. Došlo k tomu už do dvoch minút od prvého kontaktu, pokiaľ sa vzájomne silne sexuálne priťahovali.
„Ale ženy sú viac priťahované k synchronizovaným mužom ako muži k synchronizovaným ženám,“ tvrdia autori. Prečo tomu tak je, zatiaľ nie je jasné. Štúdiu publikoval odborný časopis Scientific Reports. „Napojenie na partnera závisí od toho, ako dobre dokážeme synchronizovať naše telá. V našej štúdii sa ukazuje, že v priebehu dvoch minút po schôdzke je fyziologická synchronizácia predzvesťou silného milostného záujmu. Páry synchronizujú svoju fyziológiu a prispôsobia svoje správanie partnerovi počas rande, keď sú k sebe silne sexuálne priťahovaní,“ uviedla autorka štúdie neuropsychologička doktorka Shir Atzil z Hebrejskej univerzity v Jeruzaleme.
Takže pokiaľ sa dvaja ľudia do seba na prvý pohľad zamilujú, ide o to, že ich telá si dokonale vyhovujú. Až neskôr môžu zistiť, či si vyhovujú aj intelektuálne. Na to je potreba oveľa viac času. Ono primárne fyziologické vzplanutie ale časom začne vyhasínať. A keď potom chýba prepojenie duševné, väčšinou nastáva rozchod.