25. máj. 2024 o 13:00
jž, TASR, Koktejl

Podvodníci sú čoraz trúfalejší! Landl varuje, chceli okradnúť jeho mamu: Volala mi celá zrútená!

placeholder
Herec Matej Landl prehovoril o tom, ako sa podvodníci snažili okradnúť jeho mamu.
Zdroj: Instagram/mato_landl

Mama mu volala úplne vystresovaná.

Domáce promi
25. máj. 2024 o 13:00
Podvodníci sú čoraz trúfalejší! Landl varuje, chceli okradnúť jeho mamu: Volala mi celá zrútená!

Mama mu volala úplne vystresovaná.

Podvody na senioroch sú čoraz častejšie a prešpekulovanejšie. Páchatelia si vymýšľajú rôzne príbehy od zranených príbuzných, ktorí nie sú schopní rozprávať až po situácie, kedy sa vydávajú za dôveryhodného pracovníka banky, polície či inej inštitúcie. Podobnú udalosť prednedávnom riešil aj herec Matej Landl (60) s jeho mamičkou, herečkou Evou Landlovou (92). Viac o nepríjemnosti porozprával v Teleráne.

"Nanešťastie som nebol práve u nej a volala mi celá zrútená, že jej volali takýto podvodníci a chceli od nej vymámiť peniaze. To bolo asi pred 3 mesiacmi a samozrejme, keď som pozrel do histórie hovorov, tak bolo to telefónne číslo utajené, respektíve neznáme číslo, teda veľmi ťažko identifikovať. Tak som volal na políciu a povedali mi, že dnes ste už tridsiaty šiesty," povedal šokujúco vysoké číslo na úvod.

Akým spôsobom sa ju snažili okradnúť? "No, že príde tak o chvíľku pán nejaký, no a že proste bude jej kontrolovať jej financie, že proste nech mu otvorí dvere. Vydávali sa za nejakých referentov už neviem, akých. Ale podstatné, to je druhýkrát, čo sa to stalo. Teraz pred asi troma týždňami, tak jej volal policajt, teda sa predstavil ako policajt, že nech si dá veľký pozor, lebo že jej chcú vybrať z účtu 10-tisíc eur," vysvetľoval nepríjemnosti Landl.

Snažili sa z nej vymámiť súkromné informácie. "A že nech okamžite dá číslo mobilu svoje, aby to mohli oni nejako zastaviť a že o chvíľku sa u nej zastaví policajt, ktorému má otvoriť dvere. Na to mu mama povedala, že teda ja vám neverím a teda teraz, že ten policajt, v úvodzovkách policajt, sa začal rozčuľovať. Že na ňu začal až kričať, že teraz chcete prísť o 10-tisíc eur? Tak mi neverte! Ale, ak si to chcete overiť, tak teraz hneď," pokračoval.

Mamička bola v úplnom pomykove. "Lebo volal jej na pevnú linku, to je dôležité, že nevolal na mobil. Volal jej na pevnú linku, že hneď teraz vytočte z toho mobilu 158 a ona bola tak z toho maminka zmagorená, že proste nepoložila a nevytočila znova, ale priamo keď to mala pri uchu, tak vytočila tú 158, čiže ona nikam nezavolala defakto," opísal nepozornosť svojej mamy.

"Bola celá taká pomýlená a vystresovaná z toho a tam sa prihlásil druhý človek, ktorý už hovoril pokojne, že áno, že pred chvíľkou s vami hovoril plukovník ten a ten a že o chvíľku k vám príde polícia, tak jej otvorte dvere. Takže sa nebojte, že áno je to náš kolega. Ale že dajte mi ešte pre istotu to číslo vášho mobilu. Ona povedala, že ja vám číslo môjho mobilu nedám, že ale ak mi neveríte, tak môžu vám o chvíľku vyvaliť dvere a zoberú vám všetky peniaze, ktoré máte doma," hovoril Landl o nátlaku, ktorý na ňu vyvíjali.

"Našťastie mama povedala, že ale ja žiadne peniaze doma nemám, ja mám doma len nejakých 20 eur a bola celá vystresovaná. A položila a potom mi zavolala. Ja som bohužiaľ musel ísť do divadla na predstavenie, tak tam išiel môj syn a našťastie ju potom okamžite zobral do t-komu a zmenil jej. Lebo ona mala verejné telefónne číslo na pevnú linku, tak sa už zmenilo telefónne číslo pevnej linky. Je utajené, takže už bude mať dúfam, že pokoj. No ale dobre to dopadlo našťastie," dodal.

Polícia upozorňuje na novú formu podvodov

Polícia o tom informovala na sociálnej sieti. Priblížila, že podvodník vydávajúci sa za kamarátku poškodenej ju mal kontaktovať cez súkromnú správu na sociálnej sieti. Oznámil jej, že údajne vyhrala 900 eur prostredníctvom telefónneho operátora, avšak najprv musí platobnou kartou uhradiť 277,96 eur. Poškodená preto prostredníctvom mobilnej aplikácie poskytla informácie o svojej platobnej karte, následkom čoho o financie prišla a kartu jej zablokovali.

Polícia začiatkom mája vyšetrovala ďalšie podvody na senioroch. V prvom prípade prišla seniorka o 38 000 eur. "Uverila falošnej doktorke. Tá jej oznámila, že jej dcéra mala dopravnú nehodu, pri ktorej zrazila dieťa. Aby sa jej dcéra vyhla vyšetrovaniu, seniorka postupovala podľa inštrukcií 'lekárky'," priblížila.

Polícia vyšetruje tiež incident, keď senior uveril falošnej advokátke, ktorá od neho vymámila 37 800 eur. "Oklamala ho informáciou, že dcéra jeho sestry spôsobila dopravnú nehodu," doplnila. Policajti preto vyzvali ľudí, aby informovali svojich starších príbuzných o podvodníkoch, ktorí využívajú falošné identity.