Zdravotníčka a podnikateľka v oblasti bio zdravých potravín Soulla Chamberlain z austrálskeho Sydney na vlastnej koži zažila účinky nebezpečnej čiernej plesne. V januári 2016 začala pani Chamberlain trpieť dýchacími problémami, vrátane chronickej sinusitídy a dráždivého kašľa a o dva mesiace neskôr našla v šatníku hustú pleseň, informuje britský denník Daily Mail.
Na svojom blogu podrobne popísala, ako udržať váš dom a skriňu bez plesní počas vlhkého počasia, napríklad tým, že budete priestor dobre vetrať a využijete klimatizáciu alebo odvlhčovače.
Madeline Calfas, registrovaná zdravotná sestra a špecialistka na boj proti starnutiu z The Wellness Group uviedla, že pleseň sa môže dostať do domácností rôznymi cestami a rastie vo vlhkom prostredí, ktoré je zvyčajne spôsobené poškodením vodou. Vedci varujú pred použitím bielidla pri odstraňovaní plesní, pretože agresívne chemikálie iba maskujú čierne spóry a namiesto toho odporúčajú ocot.
Profesionálne upratovacie firmy tiež odporúčali používať ocot, eukalyptus a sódu bikarbónu, odporúčali udržiavať klimatizáciu zapnutú na nízkej teplote a pre bezpečnosť pri odstraňovaní plesní odporúčali používať rukavice a rúška na tvár.
Jedným z najproduktívnejších spôsobov odstránenia hrubých nánosov plesní na tvrdých povrchoch je roztok octu a vody. Jednoducho zoberiete 80 percent octu a 20 percent vody a dáte to do troch vedier. Namočte handričku z mikrovlákna do prvého vedra a vyčistite miesto od plesne, potom handričku opláchnite v druhom vedre.
Opláchnite znova v treťom a opakujte, kým sa nevyčistí všetka vrstva. Ak je však pleseň príliš hrubá, musia ju odstrániť odborníci.
Pani Chamberlain povedala pre magazín FEMAIL, že je po celý rok v perfektnej zdravotnej kondícii a bola prekvapená, keď sa zrazu dostavili dlhodobé nevoľnosti. "Bolo to také zvláštne a stále som sa vracala k mojej naturopatke, aby som zistila, či dokáže určiť, čo je zlé, ale nič nepomohlo," povedala a dodala, že si najprv myslela, že to bolo spôsobené stresom a nedostatkom spánku.
"Začala som chodiť spať v rovnakom čase ako moje deti, aby som spala desať hodín v noci, ale čím viac som spala, tým som bola chorľavejšia, čo viedlo k častejšiemu spánku, čo vytvorilo cyklus," dodala s tým, že až keď jej dve deti začali pociťovať nevoľnosť, rozhodla sa prezrieť spálňu a zistila, že v časti šatníka, ktorá sa otvárala len zriedka, sa masívne množila pleseň. "Bola som zhrozená, úplne všetko bolo pokryté centimetrom chlpatej plesne!" povedala.
Pani Chamberlain uvažovala, či pleseň spôsobuje zdravotné problémy, a jej naturopatka potvrdila, že pleseň a chronická sinusitída idú ruka v ruke. Skriňa bola dva metre od postele a po vdýchnutí toxínov zasiahla pani Chamberlain a jej deti do pľúc, čo spôsobilo dýchacie problémy. Na koberci, strope či stenách neboli žiadne známky plesne a nebola zasiahnutá žiadna iná časť domu.
Keď si však uvedomila, že pleseň spôsobuje zhoršenie zdravotného stavu rodiny, urobila fatálnu chybu, keď sa pokúsila odstrániť pleseň sama látkou a eukalyptovým olejom. "Nevedela som, čo mám robiť, tak som sa to pokúsila vyčistiť, ale neuvedomila som si, že to bola obrovská chyba!" povedala. „Netušila som, že pleseň treba čistiť špeciálnym spôsobom.
1. Vždy noste rukavice a rúško
2. Nájdite hlavnú príčinu vzniku plesní – vlhkosť, zlé odvodnenie, presakovanie vody atď.
3. Vetrajte a odvlhčujte priestor pomocou klimatizácie alebo odvlhčovača
4. Okná nechajte otvorené čo najviac a dvere šatníka nechajte otvorené
5. Pravidelne kontrolujte šatníkové skrine a iné priestory, v ktorých sa vyskytuje pleseň
Prečo a kde pleseň rastie?
Vo všeobecnosti, ak pleseň vidíte alebo cítite, musíte ju okamžite vyčistiť a odstrániť, pretože pleseň môže poškodiť povrchy, na ktorých rastie. Čím dlhšie rastie, tým viac škody môže spôsobiť.
Pleseň rastie len vtedy, keď je dostatočná vlhkosť. Keď sa objaví pleseň, prvou úlohou je pokúsiť sa zistiť, odkiaľ pochádza vlhkosť.
Časti domu, ktoré sú mokré alebo majú slabé vetranie, sú náchylné na rast plesní. Vyhnite sa podmienkam, ktoré podporujú rast plesní, použitím tepla, izolácie a vetrania. Najlacnejším a najjednoduchším spôsobom zníženia vlhkosti a vlhkosti je vetranie miestnosti otvorením dverí alebo okna. Ak je to možné, použite odsávacie ventilátory.