Od smrti svetovej hviezdy fyziky, profesora Stephena Hawkinga uplynulo šesť rokov. Aj keď naposledy vydýchol v roku 2018, už vtedy zdvíhal varovný prst pred nebezpečenstvami AI. O ChatGPT a systémoch, ktoré sa stali bežnou súčasťou našich životov sa pritom vtedy ľuďom len snívalo.
Hawking bol so svojou predpoveďou ďaleko pred nami a dokonca v roku 2012 povedal BBC, že „vývoj úplnej umelej inteligencie by mohol znamenať koniec ľudskej rasy“. V čase, keď vznikol rozhovor bola AI v plienkach, no profesor už vtedy videl, že môže ľahko prekonať ľudskú inteligenciu.
"Sama by sa rozbehla a stále rýchlejšie by sa prepracovávala. Ľudia, ktorí sú obmedzení pomalou biologickou evolúciou, by nemohli konkurovať a boli by prekonaní," pripomína jeho slová Lad Bible.
Ako jeden zo sto odborníkov podpísal v roku 2015 otvorený list OSN, v ktorom bolo popísané varovanie pred nebezpečenstvami nekontrolovaného vývoja umelej inteligencie. S týmto názorom sa stotožňuje aj zakladateľ SpaceX Elon Musk, ktorý požaduje vytvorenie prísnych pravidiel pre umelú inteligenciu.
Len rok pred smrťou, v 2017, varoval ľudstvo pred nebezpečenstvami, ktoré hrozia, ak dovolíme AI ďalej rásť. "Obávam sa, že AI môže úplne nahradiť ľudí," povedal v rozhovore pre časopis Wired.
V tejto téme apeloval na ľudí aj vo svojej knihe Stručné odpovede na veľké otázky, ktorá vyšla niekoľko mesiacov po jeho smrti. "Môžeme čeliť explózii inteligencie, ktorá nakoniec vyústi do strojov, ktorých inteligencia prevyšuje tú našu o viac, než naša prevyšuje inteligenciu slimákov.... Je lákavé odmietnuť predstavu vysoko inteligentných strojov ako obyčajnú science fiction, ale to by bola chyba - a potenciálne naša najväčšia chyba vôbec," varoval jeden z najväčších mozgov, aké žili.