08. dec. 2023 o 20:00
NK, Koktejl

Žena skončila kvôli bežnému ochoreniu v kóme: Ako rozpoznať nevyspytateľnú diagnózu?!

placeholder
Nepočujúca interpretka piesní do znakovej reči trpí diabetom 1. typu.
Zdroj: instagram/song_sign_with_sarah

Mladá žena mala viaceré problémy.

Zaujímavosti
08. dec. 2023 o 20:00
Žena skončila kvôli bežnému ochoreniu v kóme: Ako rozpoznať nevyspytateľnú diagnózu?!

Mladá žena mala viaceré problémy.

Sarah Mather z Widnesu ešte v roku 2010 diagnostikovali cukrovku 1. typu, píše portál Mirror. Lekári jej tiež oznámili, že prekonala infekciu hrudníka a ako astmatička musela začať užívať steroidy. 28-ročná Sarah, ktorá sa kvôli ochoreniu ocitla v kóme, sa podelila o svoj príbeh s cieľom zvýšiť povedomie o následkoch cukrovky.

Diabetes alebo cukrovku 1. typu jej diagnostikovali v roku 2010. Sarah, ktorá interpretuje piesne v britskom posunkovom jazyku, vtedy trpela aj infekciou hrudníka a musela brať steroidy. V jedno ráno však upadla do kómy kvôli ťažkej diabetickej ketoacidóze (DKA), čo je vážna komplikácia, ktorá môže ohrozovať život.

"Moja hladina cukru v krvi bola 55 mmol/l. Celkovo mi trvalo asi 12 až 18 mesiacov, kým som sa úplne zotavila z kómy. V priebehu rokov to nebolo jednoduché. Bolo tam veľa rôznych faktorov, ktoré ovplyvňovali moju kontrolu, ale veľmi mi pomohlo zapojenie sa do dobrovoľníckej práce v charitatívnych organizáciách zaoberajúcich sa cukrovkou. Človek sa tam totižto stretne s ďalšími ľuďmi s rovnakou diagnózou. Len tí to skutočne chápu," povedala.

Sarah trpí autizmom, je nepočujúca a diabetička 1. typu. "Zlomovým bodom bolo, keď som dostala systém Medtronic 780G (inzulínová pumpa). Dovtedy som používala senzor, avšak nevedela som o nočnej hypoglykémii (pokles hladiny cukru v krvi). V noci tiež nepočujem alarm. To malo za následok viaceré návštevy nemocnice s nízkymi hladinami cukru v krvi, keď som sa nemohla prebudiť. Bolo to desivé a celé sa to stalo, keď som bola odcestovaná. Systém 780G je prepojený s kontinuálnym monitorom glukózy," vysvetlila.

"Ak mi cez noc klesnú hodnoty, inzulín sa pozastaví, aby sa pokúsil zabrániť tejto hypoglykémii. Je to skvelé, pretože sa cítim v bezpečí a akoby som sa opäť mohla venovať svojmu životu. Bez pumpy a CGM by som bola stratená," priznáva.

"Každému, komu práve diagnostikovali toto ochorenie, by som rada odkázala, že dokážete všetko. Diabetes 1. typu je ťažký a niekedy vyčerpávajúci. Budete mať dobré aj zlé dni. Ale vedzte, že ste viac ako cukrovka. Nikdy sa nevzdávajte svojich snov, pretože aj s ňou môžete dosiahnuť čokoľvek. Možno to bude chcieť trochu viac plánovania, ale dokážete všetko," odkázala Sarah, ktorá si na sociálnych sieťach ako Song Sign With Sarah získala mnoho sledovateľov.