21. jan. 2023 o 10:00
TASR, Koktejl

Hviezda Paneláku Juraj Slezáček († 80): Chcel iba nové zuby, rakovinu mu zistili náhodou!

placeholder
Dlhoročný herec SND a obyvateľ Paneláku Juraj Slezáček by mal 80 rokov.
Zdroj: TASR - Pavel Neubauer

Keby o chorobe nevedel, zrejme by bol šťastnejší.

Celebrity
21. jan. 2023 o 10:00
Hviezda Paneláku Juraj Slezáček († 80): Chcel iba nové zuby, rakovinu mu zistili náhodou!

Keby o chorobe nevedel, zrejme by bol šťastnejší.

Úloha dôchodcu Emila Blichára v seriáli Panelák potvrdila, že herec Juraj Slezáček mal dar všestranného hereckého talentu a nebol mu cudzí ani žáner televíznej zábavy. Jeho celoživotným pôsobiskom a veľkou láskou však bolo divadelné javisko. V Činohre Slovenského národného divadla (SND) strávil viac než štyri desaťročia a dlhé roky bol jej riaditeľom. V roku 2000 ju priviedol do prestížnej európskej divadelnej siete ETC (European Theatre Convention - Európska divadelná konvencia).

14. januára by sa filmový a divadelný herec, a tiež vysokoškolský učiteľ Juraj Slezáček dožil 80 rokov. Juraj Slezáček sa narodil vo Zvolene. Keď mal šesť rokov, presťahoval sa s rodičmi do Piešťan. Jeho detstvo a mladosť sa tak spájajú s týmto kúpeľným mestom – jeho mama tu vyučovala hru na klavíri na hudobnej škole, otec pracoval ako podnikový právnik.

Herecká kariéra

Slezáček tu navštevoval základnú školu a v roku 1960 maturoval na gymnáziu. O štyri roky neskôr absolvoval štúdium herectva na Vysokej škole múzických umení (VŠMU) v Bratislave a hneď v tom istom roku sa stal členom Činohry SND. Do SND nastúpil ako predstaviteľ silnej hereckej generácie, do ktorej patrili aj Božidara Turzonovová, Michal Dočolomanský, Emília Vášáryová či nedávno zosnulá Soňa Valentová.

V roku 1966 sa Juraj Slezáček presťahoval do Bratislavy, no ostal verný aj Piešťanom. Rovnako verný bol svojej domovskej divadelnej scéne. V SND zotrval celých 44 rokov. Od roku 1979 do polovice októbra 2005 (s výnimkou rokov 1990 - 1997) zastával funkciu riaditeľa Činohry SND.

Ako dlhoročný pedagóg pôsobil na bratislavskej VŠMU. V rokoch 1996 - 2002 bol dekanom Činohernej a bábkarskej fakulty tejto školy. Na doskách SND hral napríklad v inscenáciách Kým kohút nezaspieva, Timon Athénsky, Leto v Nohante, Pozor na anjelov, Veselé panie z Windsoru, Škola žien, Čas hádzať kamene, v Chrobákovi či v Čerticiach. Obdivuhodný herecký um predviedol i v Steinbeckovom príbehu O myšiach a ľuďoch, v úspešnej Porubjakovej Tančiarni, Lehárovej operete Veselá vdova alebo v inscenácii Cyrano z Bergeracu.

Juraj Slezáček stvárnil množstvo postáv vo filme, predovšetkým sa však venoval televíznej tvorbe. V roku 1975 si zahral jedného z hlavných protagonistov v komediálnom seriáli Tridsaťdeväť stupňov v tieni – k jeho diváckej obľúbenosti prispelo aj hviezdne herecké obsadenie. V dôchodkovom veku mu ďalšiu vlnu popularity priniesla rola sarkastického, no sympatického profesora Emila Blichára v televíznom seriáli Panelák.

V roku 1985 získal Juraj Slezáček titul zaslúžilý umelec. V januári 2003 dostal Cenu ministra kultúry SR a 1. júna 2004 mu prezident SR udelil ocenenie Kríž prezidenta SR II. stupňa za významné zásluhy o rozvoj slovenského divadelníctva a filmového umenia. V roku 2008 sa stal čestným občanom Piešťan.

Kniha Ako sa stať celebritou

V decembri 2015 v Bratislave uviedol Juraj Slezáček do života svoju knihu Ako sa stať celebritou, v ktorej s nadhľadom a iróniou opísal svoj život plný zábavných príhod a kurióznych náhod. Nevyhol sa ani téme svojho vážneho ochorenia. V 2014 hercovi diagnostikovali rakovinu ústnej dutiny. "Musím uznať, že rakovina ma zaskočila. Ťažko povedať, čo by sa stalo, keby na tú chorobu neprišli. Zrejme by som bol šťastnejší a spokojnejší, keby som sa to nedozvedel. Vlastne na ňu prišli náhodne. Mal som problémy s paradentózou, chcel som iba nové zuby – a mám toto," citoval z knihy Šarm.

Po tom, ako hercovi diagnostikovali ochorenie, potvrdilo sa, že niektorí ľudia sa mu boja zavolať a spýtať sa, ako sa má. "Domnievajú sa, že je neslušné či vtieravé otravovať trpiaceho človeka. Moji hereckí kolegovia neboli výnimkou,“ dodal. Rakovine podľahol 5. augusta 2016 v Piešťanoch vo veku 73 rokov.