10. feb. 2024 o 12:00
mob, TASR, Koktejl

Expremiér Čarnogurský vyzdvihuje ruskú politiku: Ja som podporovateľom Putina!

placeholder
Bývalý politik Ján Čarnogurský.
Zdroj: TASR

Svoj názor neskrýva.

Slovensko
10. feb. 2024 o 12:00
Expremiér Čarnogurský vyzdvihuje ruskú politiku: Ja som podporovateľom Putina!

Svoj názor neskrýva.

Tisíce ľudí po celom Slovensku sa schádzali na protivládnych protestoch proti zrušeniu Úradu špeciálnej prokuratúry a zmenám v Trestnom zákone. Najviac ich prišlo v Bratislave a Košiciach. Organizovali ich opozičné parlamentné subjekty Progresívne Slovensko, SaS a KDH. V niektorých mestách sa konali aj občianske protesty. Proti krokom vlády vyšli Slováci do ulíc aj v zahraničí.

Okrem opozičných protestov sa v Bratislave konalo aj zhromaždenie občanov na podporu ministerky kultúry SR Martiny Šimkovičovej (nominantka SNS), ktoré organizovali Peter Marček a Ján Čarnogurský (80).

Na zhromaždení sa reportérka RTVS pýtala bývalého federálneho predsedu vlády, čo hovorí na kroky Šimkovičovej, keď obnovila kultúrnu spoluprácu s Ruskom a Bieloruskom: Ja si myslím, že Rusko robí v zásade dobrú politiku,“ povedal Čarnogurský a pokračoval. „Keď obnovila styky s týmito dvoma krajinami, tak na tom nevidím nič zlé. Práve naopak, ja to podporujem,“ dodal predseda slovensko-ruskej spoločnosti a označil sa za podporovateľa Putina. "Ja si myslím, že Putin robí dobrú politiku, ja som pripravený to argumentovať a obhajovať... ja som podporovateľom Putina," uzavrel.

Ministerka kultúry Martina Šimkovičová obnovila kultúrnu spoluprácu s Ruskom a Bieloruskom. Podľa denníka Pravda vstúpilo 15. januára do platnosti rozhodnutie ministerky, ktorým povolila komunikáciu a spoluprácu Slovenska s oboma týmito krajinami zakázanú jej predchodkyňou, Natáliou Milanovou.

Slovenské ministerstvo kultúry vydalo príkaz, ktorým zakázalo akúkoľvek komunikáciu či spoluprácu s Ruskom a Bieloruskom týždeň po začatí ruskej invázie na Ukrajinu. Pravda uvádza, že má k dispozícii rozhodnutie novej ministerky, ktoré predchádzajúce nariadenie ruší, a už tretí týždeň tak žiadny zákaz neplatí.