05. sep. 2022 o 06:12
TASR, Koktejl

Šokujúci masový útok v Kanade: Zomrelo 10 ľudí! Toto sú tváre podozrivých na úteku

placeholder
Po útokoch nožom s desiatimi obeťami sú dvaja podozriví stále na úteku.
Zdroj: TASR/AP

Kanada sa spamätáva z jedného z najhorších masových útokov v novodobej histórii.

Krimi
05. sep. 2022 o 06:12
Šokujúci masový útok v Kanade: Zomrelo 10 ľudí! Toto sú tváre podozrivých na úteku

Kanada sa spamätáva z jedného z najhorších masových útokov v novodobej histórii.

Kanadská polícia intenzívne pátra po dvoch mužoch podozrivých zo série útokov nožom, pri ktorých v nedeľu na stredozápade krajiny zahynulo desať ľudí a najmenej 15 ďalších utrpelo zranenia. TASR informácie prevzala od agentúr Reuters a AFP a stanice BBC.

K bodným útokom došlo prevažne v riedko osídlenej domorodej komunite v provincii Saskatchewan v nedeľu skoro ráno. Miest činu, na ktorých našli mŕtvych alebo zranených, je celkovo 13.

Jedny z najhorších masových útokov v novodobej histórii Kanady vyvolali odozvu po celej krajine, ktorá na rozdiel od susedných Spojených štátov nie je zvyknutá na takéto násilie, píše Reuters. "Som šokovaný a zdrvený dnešnými hroznými útokmi," uviedol kanadský premiér Justin Trudeau. "Ako Kanaďania smútime so všetkými, ktorých toto tragické násilie zasiahlo," dodal vo vyhlásení.

Polícia zverejnila fotografie a popis dvoch podozrivých, ktorými sú 31-ročný Damien Sanderson a 30-ročný Myles Sanderson. Bližšie podrobnosti a motíve ani obetiach činu však neuviedla. Podľa policajných upozornení podozriví cestovali čiernym vozidlom Nissan Rogue a videli ich v provinčnom hlavnom meste Regina, 320 kilometrov južne od miest útokov. Úrady vyzvali občanov, aby podnikli preventívne opatrenia, nepribližovali sa k podozrivým osobám a nebrali stopárov.

Niektoré obete boli podľa vyšetrovateľov zjavne napadnuté zámerne, pokým iné náhodne. Do nemocníc previezli 15 zranených, ďalší sa však mohli na ošetrenie prepraviť sami. Prvé útoky hlásili o 5.40 h miestneho času (13.40 h SELČ). Niekoľko hodín neskôr polícia vydala varovanie pred nebezpečnými osobami pre Saskatchewan, ktoré popoludní rozšírila o susedné provincie Alberta a Manitoba.

Polícia podľa BBC neskôr uviedla, že nemá dôvod sa domnievať, že títo muži odišli z mesta Regina, kde už mobilizovala početných príslušníkov v súvislosti s vypredaným futbalovým zápasom. Po celej provincii však preventívne zriadila kontrolné stanovištia.

Útoky sa odohrali v domorodej komunite James Smith Cree Nation s asi 3400 obyvateľmi, kde vyhlásili mimoriadny stav, a v dedine Weldon so zhruba 200 obyvateľmi.