Pre speváčku s nezameniteľným hlasom Mariku Gombitovú bola odrazovým mostíkom k štartu kariéry Bratislavská lýra a členstvo v kapele Modus. Veľa skladieb zložila aj otextovala sama, jej dvorným textárom je Kamil Peteraj.
Marika Gombitová sa narodila 12. septembra 1956 v obci Turany nad Ondavou. S hudbou bola v spojení od detstva. Jej otec hral na klavíri a na husliach a ona sama navštevovala Ľudovú školu umenia. Ako dvanásťročná sa stala členkou kapely svojich bratov. Keďže ju na štúdium na konzervatórium neprijali, študovala strojnícku priemyslovku v Košiciach. Už v tomto období začala sprevádzať skupinu s názvom Profily (1971 – 1973).
Zlomovým momentom však bolo pre speváčku stretnutie s Jánom Lehotským na plese športovcov, kde ju oslovil, aby sa pridala do skupiny Modus, kam sa začlenila v roku 1976. Spočiatku pôsobila ako vokalista a hráčka na bongá. Modus v roku 1977 zvíťazil s piesňou Úsmev na Bratislavskej lýre. O rok neskôr mladá speváčka získala na tomto festivale prvenstvo so skladbou Študentská láska. Striebornú priečku obsadila v roku 1979 legendárnou baladou Vyznanie, ktorú otextoval Kamil Peteraj a zložil Ján Lehotský.
V osemdesiatych rokov sa Gombitová predstavila v hlavnej úlohe televízneho muzikálu Neberte nám princeznú (1981) autorky Alty Vášovej (hudbu skomponoval Dežo Ursiny, texty napísal Ján Štrasser). V muzikáli si zahral aj spevák Miroslav Žbirka, česká speváčka Marie Rottrová, či herec Luděk Sobota.
Život Mariky Gombitovej navždy poznamenala dopravná nehoda 30. novembra 1980. Mala len 24 rokov. Po vážnom zranení ostala speváčka pripútaná na invalidný vozík. V osudný večer sa aj s kamarátkou Andreou vracali do Bratislavy z koncertu v Brne. "V tom čase ešte zimné pneumatiky neexistovali, ale cesta spočiatku nijako zle nevyzerala. Zapli sme kúrenie, pustili si pesničky z nedávno natočeného filmového muzikálu Neberte nám princeznú. Ešte nevyšli, ale ja som ich mala na kazete,“ cituje speváčku idnes.cz.
Počasie sa postupne zhoršovalo, vietor silnel a sneženie hustlo. Na ceste bol veľký snehový jazyk, na ktorom dostalo auto šmyk, niekoľkokrát sa prevrátilo a skončilo na streche na poli. "Tie zlomky sekundy mi pripadali ako večnosť. Vyletela som predným oknom, nebola som totiž pripútaná. Na viac si nepamätám, upadla som do bezvedomia. Prebral ma až Andrein krik a plač. Ležala som pod autom a ona zúfalo odhrabávala okolo mňa sneh, snažila sa ma odtiaľ dostať," zaspomínala si Gombitová.
Speváčka bola zakliesnená. Spod vozidla ju dostali vďaka pomoci ľudí z okoloidúcej škodovky, ktorú zastavila zúfala kamarátka. Mariku ukrutne bolelo celé telo, s výnimkou nôh. "Zabudli mi počas prevozu zafixovať nohy, takže ma priviezli s mnohými novými zraneniami. Až tam mi vybrali z vlasov a úst kúsky skla, ktorými som bola úplne posiata," dodala.
Marika utrpela pri nehode mnohé vážne zranenia. Mala zlomenú hrudnú kosť, stavce, ľavú ruku a navyše dostala zápal pľúc. "Najviac sa ma dotýkali slova niektorých sestričiek a lekárov, ktorí sa o mne rozprávali vo chvíľach, keď si mysleli, že spím a nič nevnímam. Vraj tu už dlho nebudem, nemám žiadnu šancu a dokonca ma ľutovali, pretože onedlho si už málokto spomenie na speváčku Mariku Gombitovú," odhalila bolestivé spomienky. Kruté slová sa jej navždy zapísali do pamäte.
Skvelú kariéru nezahodila
Napriek týmto nešťastným okolnostiam sa už pol roka po nehode predstavila na Bratislavskej lýre (1981) ako hosťujúca speváčka. "Boli sme na generálnej skúške a ja som si prezerala pódium. Vtom prišiel rozčúlený Kamil Peteraj, vraj ktosi volal z ministerstva kultúry, že rozhodne vystupovať nemám, pretože to nezvládnem a celé svoje vystúpenie určite preplačem," odhalila po rokoch.
"Jeden z papalášov hovoril, že vôbec nechápe, prečo mrzáci lezú na javisko, to bolo odporné,“ hneval sa spevák Petr Janda v televíznom dokumente o histórii Bratislavskej lýry.
V 80. rokoch minulého storočia vyšli Gombitovej albumy Môj malý príbeh (1981) a Slnečný kalendár (1982). Speváčka bola odhodlaná pokračovať v koncertovaní. Hudobníčka zároveň opustila Modus a vydala sa na sólovú dráhu. Rok na to fanúšikov potešila platňou No.5.
Nasledovali albumy Voľné miesto v srdci (1986) a Ateliér duše (1987). Na ňom je aj pieseň Neznámy pár, ktorú nahrala s Karlom Gottom. Medzi najznámejšie Gombitovej hity z tohto obdobia storočia patria V slepých uličkách (s Miroslavom Žbirkom), Územie zázrakov, Muž nula, Zem menom Láska, Adresa ja, adresa ty, Chlapci v pasci, Správne dievčatá, V období dažďa či Koloseum.