Osoby staršie ako 30 rokov by si podľa odborníkov mali dávať väčší pozor na svoje zdravie. Tvrdia, že pravidelnejšie cvičenie môže pomôcť predísť ťažkostiam spojeným s cukrovkou 2. typu. Ako informoval portál LADBible, opatrní by nemali byť len ľudia s nadváhou alebo obezitou.
Doktor Myro Figura v marci 2025 uverejnil na YouTube krátke video, v ktorom reagoval na mladú ženu. Tá uviedla, že jej nedávno diagnostikovali prediabetes, a to aj bez problémov s postavou a kondíciou. "Som dosť štíhla, vidíte?" uviedla.
Ukázalo sa, že jej stav súvisí so zmenami, ktoré nastávajú u ľudí po tridsiatke. Vo videu žena poznamenala, že nezáleží na tom, ako vyzerá vaša postava, pretože keď presiahnete tento vek, vaše telo začne mať problém so spracovaním cukru. Hypotézu potvrdil aj Figura, ktorý odhalil, čo tento jav spôsobuje. "Toto sa stane s vašimi svalmi po 30. roku života. Odtiaľto to už ide len dole kopcom," povedal, pričom ukázal rôzne grafy z vedeckých štúdií.
Pomôcť môže cvičenie
Podľa odborníka sú naše svaly zodpovedné za citlivosť na inzulín, pričom najmä kostrové svalstvo zodpovedá za 80 % metabolizmu glukózy. "Celá fyziológia cukrovky spočíva v inzulínovej rezistencii, keď cvičíte a používate svaly, vaše telo je v skutočnosti citlivejšie na túto látku. Vďaka tomuto mechanizmu môžete zvrátiť prediabetes a dokonca aj skoré štádiá cukrovky," vysvetlil.
Ak si teda ľudia po tridsiatke chcú udržať zdravú svalovú hmotu, musia pravidelnejšie cvičiť. Vďaka tomu môžu podľa Figuru prekonať ochorenie zvané sarkopénia. Ide o stav, pri ktorom dochádza k úbytku svalovej hmoty v dôsledku prirodzeného procesu starnutia. Príznaky môžu byť rôzne, no zvyčajne sa objavuje strata vytrvalosti, zhoršenie rovnováhy a zmenšenie veľkosti svalov.
Odborníci z portálu Cleveland Clinic podotýkajú, že na spomalenie progresie sarkopénie zvyčajne pomáhajú zmeny životného štýlu, ako napríklad konzumácia zdravších potravín, a pravidelné návštevy lekára.