30. okt. 2022 o 10:00
žani, TASR, Koktejl

Jožo Ráž o hororovej nehode, po ktorej skončil v kóme: Dva roky som sa učil znova chodiť!

placeholder
Spevák Jožo Ráž
Zdroj: TASR - Radovan Stoklasa

Spevák, skladateľ a basový gitarista Jožo Ráž oslávil 68. narodeniny.

Domáce promi
30. okt. 2022 o 10:00
Jožo Ráž o hororovej nehode, po ktorej skončil v kóme: Dva roky som sa učil znova chodiť!

Spevák, skladateľ a basový gitarista Jožo Ráž oslávil 68. narodeniny.

Je presne o dva týždne mladší ako spoluhráč z kapely Vašo Patejdl, s ktorým je spojená jeho dlhoročná úspešná muzikantská dráha. Aj bratislavský rodák (*24. 10. 1954) chodil podobne ako Vašo na klavír do Ľudovej školy umenia.

Nechodili do tej istej triedy, ale mali spoločné hodiny teórie. Keď sa Vašovi rozpadla prvá kapela na základke Jelenia, oslovil Joža Ráža, ten potom zohnal Ďura Farkaša a ten zase Zdena Baláža. Základ kapely bol hotový. Poctivo skúšali viac ako rok v železničiarskom Závodnom klube Valčík, aj prvé vystúpenie odohrali pre bratislavských strojvodcov, bolo to 22. apríla 1970.

Túžbou bol dobrý zvukový aparát, tak išli zarábať. Brigádovali na rekonštrukcii električkovej trate a na stavbách. Kúpili si prvý aparát, ktorý im však ukradli. Museli zarábať ďalej. V apríli a máji 1971 mali prvé angažmán vo vinárni U troch zajacov v Rači. Potom to bol hotel Partizán na Táľoch a vináreň v Kremnici.

Hrali v bulharskom Blagoevgrade, v zime 1973 v Tunise, kde si skúsili tvrdý barový chlebíček. V roku 1977 hrali vo Švédsku, tam stretli aj svoj idol, americkú skupinu Chicago. Potrebovali dobré texty, tak oslovili Borisa Filana, v tej dobe dramaturga Československej televízie. Ten ponuku prijal.

Hudobné úspechy a rekord

V júni 1979 na 14. ročníku Bratislavskej lýry získal Elán cenu za aranžmán piesne Bláznivé hry, autorom bol Vašo, rok nato získali striebornú lýru za pesničku Kaskadér. V roku 1986 získali striebornú lýru za pieseň Detektívka a v roku 1989 na 24. ročníku opäť striebornú lýru za skladbu Van Goghovo ucho.

Slávnu éru odštartovali v októbri 1981 albumom Ôsmy svetadiel. Prvá platňa bola úspešná, druhá Nie sme zlí zapísala nový rekord v Opuse. Predaj platní prevýšil sumu 300-tisíc nosičov. Obal platne graficky upravil Alan Lesyk. Ďalšie ich albumy Elán 3 a Hodina slovenčiny boli ešte úspešnejšie, ich predaj prekročil pol milióna výliskov. Piatym albumom bola Detektívka (1986), ďalšími potom Nebezpečný náklad (1988), Rabaka (1989), Netvor z čiernej hviezdy Q7A (1991), Hodina angličtiny (1994), Hodina pravdy (1997), Elán 3000 (2002), Tretie oko (2003). V októbri 2010 vydali štúdiový album s názvom Anjelská daň, v novembri 2014 vychádza štrnásty štúdiový album s názvom Živých nás nedostanú a 18. októbra 2019 pätnásty s názvom Najvyšší čas. K diskografii patrí aj päť anglických a skoro dve desiatky kompilačných albumov.

Elán je najúspešnejšou rockovou skupinou, štyrikrát po sebe, za roky 1984 až 1987 získali československého Zlatého slávika v kategórii skupiny, osemkrát po sebe, za roky 1998 až 2005, vyhrali slovenského zlatého Slávika, k tomu má Jožo Ráž dvoch zlatých Slávikov ako spevák za roky 2000 a 2001. Na ich koncert v Prahe na Letnej 20. septembra 2003 prišlo 85-tisíc divákov. V newyorskej Carnegie Hall koncertovali 21. septembra 2007. V januári 2016 si prevzal ocenenie Krištáľové krídlo. K 50. výročiu založenia kapely pripravili veľkolepé turné Elán 50 rokov Tour.

Osudová nehoda

Jožo Ráž bol 20. júna 1999 nezavinene účastníkom dopravnej nehody. Utrpel vážny úraz hlavy a viacero ďalších poranení. Z kómy sa prebral po dvoch mesiacoch. Hrobárovi doslova utiekol z lopaty.

"Prekonal som päť operácií, dva mesiace bol v kóme, dva roky som sa učil znova chodiť. Myslím si, že rebríček hodnôt sa u mňa nezmenil, ani životná filozofia, akurát som prestal ponáhľať a na schôdzky chodím včas, čo sa mi predtým nikdy nedarilo,“ zveril sa v minulosti frontman skupiny Elán serveru Deník.

Vinník Hans-Jörg Falk po nehode neposkytol spevákovi prvú pomoc a utiekol do Nemecka. Ospravedlnil sa mu až po dlhých 15 rokoch. "Pán Ráž, je mi extrémne ľúto, že sa to stalo. Veľmi, veľmi ľúto... Chybu som urobil ja, lebo som nesprávne odbočil a dlho sa pozeral doprava. Veľmi ma teší, že ste sa dali dokopy a že ste stále úspešný. Prajem vám všetko dobré," citoval jeho slová Nový Čas. Ráž jeho ospravedlnenie prijal, no s mužom by sa už nikdy stretnúť nechcel. "Už dávno som mu to odpustil. Nech jazdí opatrne,“ dodal pred rokmi spevák.

Výnimočná manželka

Po jeho boku stojí už približne 50 rokov manželka Barbora. Dvojica sa pozná už od šiestej triedy na základnej škole. Ráž o svojej manželke hovorí ako o výnimočnej žene a nešetrí ani slovami chvály. "Je geniálna, krásna, skromná, výkonná, výborná, najlepšia duša na svete, ktorú poznám. Takže preto nám to vydržalo. Ale samozrejme! Musíte sa v tom živote niekoľkokrát zamilovať a vždy do tej istej ženy,“ porozprával pre Aha!.

Barbora je dcérou významného choreografa umeleckého súboru Lúčnica, Štefana Nosáľa († 90). "A k tomu má za muža známeho rockera... Ťažký život to dievča má,“ žartoval na jej adresu. Manželia majú dvoch synov, Štefana a Jozefa.