27. dec. 2024 o 04:30
Dominika Vargová, Koktejl

Lekár sa podelil o jednoduchý dvojminútový test: Dokáže odhaliť, či máte autizmus!

Tajomstvo testu spočíva v pozorovaní obrázkov rôznych párov očí.

Zaujímavosti
27. dec. 2024 o 04:30
Lekár sa podelil o jednoduchý dvojminútový test: Dokáže odhaliť, či máte autizmus!

Tajomstvo testu spočíva v pozorovaní obrázkov rôznych párov očí.

Premýšľali ste niekedy, či vy alebo niekto, koho máte radi, môže mať autizmus? Rýchly dvojminútový test môže odhaliť, či máte problémy s vnímaním emócií v tvárach ľudí, čo je jasný príznak tejto diagnózy, píše denník Daily Mail.

Londýnsky všeobecný lekár Dr. Sermed Mezher sa na Instagrame podelil o 36-bodový kvíz, ktorý spočíva v pozorovaní obrázkov rôznych párov očí. Psychologické hodnotenie, medicínsky známe ako Čítanie mysle v očiach (RTEM), predstavuje účastníkom sériu 36 čiernobielych fotografií zobrazujúcich len oblasť očí rôznych osôb.

Potom vás požiada, aby ste vybrali jednu zo štyroch emócií, ktoré podľa vás najlepšie vystihujú výraz očí danej osoby. Napríklad na jednom obrázku sú zobrazené len oči, obočie a hrot nosa ženy a účastníci majú vybrať, či je arogantná, vďačná, sarkastická alebo neistá.

„Nízke skóre sa spája s autizmom a vysoké skóre s vysokou emocionálnou inteligenciou,“ povedal doktor Mezher. Celkové skóre je založené na troch položkách: Ako dlho trvalo vyplnenie testu, koľko ste správne uhádli a aké procesy ste potrebovali na výber odpovede. Zatiaľ čo neurotypickí ľudia by mali test vyplniť za dve až tri minúty, autistom to môže trvať aj viac ako tri minúty, uviedol doktor Mezher.

Ľudia majú v priemere 23 až 30 správnych emócií, ale autisti dosiahli v priemere 18 až 29 bodov z 36. Väčšina ľudí, ktorí sa zúčastnili kvízu, tvrdí, že intuitívne poznali výrazy na obrázkoch. Ľudia s autizmom však môžu povedať, že k svojim odpovediam dospeli skôr vylučovacím procesom alebo pomocou svojich vedomostí o výrazoch tváre, než že by ich poznali inštinktívne.

Byť autistom neznamená, že máte chorobu, skôr to znamená, že váš mozog funguje iným spôsobom ako u ostatných ľudí. Príznaky autizmu sa môžu u jednotlivých ľudí veľmi líšiť. Niektorí budú schopní viesť plnohodnotný život bez ďalšej pomoci, zatiaľ čo iní môžu potrebovať celodennú asistenciu. Medzi klasické príznaky autizmu patria problémy s komunikáciou, nedostatok emocionálnej inteligencie, preťaženie v určitých situáciách a opakujúce sa správanie.

Tento rýchly test sa široko používa na výskum porúch autistického spektra (PAS), ako aj iných stavov, ktoré môžu ovplyvniť sociálne porozumenie, ale nie je to diagnostický test. Napríklad ľudia s autizmom často získavajú nízke skóre, čo naznačuje, že majú problémy s čítaním jemných emocionálnych náznakov. Test sa však používa aj na skúmanie všeobecnej emocionálnej inteligencie, empatie a schopnosti sociálnej interakcie v širších skupinách obyvateľstva.

„Používa sa ako nástroj na hodnotenie „teórie mysle“ alebo schopnosti rozpoznať a odvodiť myšlienky, pocity a zámery iných,“ povedal doktor Mezher. Hoci bol test chválený za to, že je rýchly a prispôsobiteľný naprieč kultúrami, kritici tvrdia, že test sa zameriava skôr na rozpoznávanie emocionálnych prejavov, než na pochopenie zložitejších duševných stavov v reálnych situáciách.