Medziročná miera inflácie v eurozóne sa minulý mesiac spomalila, k čomu prispel najmä miernejší rast cien potravín a nealkoholických nápojov. Zároveň opätovne klesli ceny energií, aj keď slabším tempom než v januári. TASR o tom informuje na základe údajov štatistického úradu Európskej únie Eurostat, ktorý 1. marca zverejnil rýchly odhad.
Spotrebiteľské ceny v menovej únii sa vo februári zvýšili medziročne o 2,6 % po 2,8-percentnom raste v prvom mesiaci roka. Je to najnižšia miera inflácie za tri mesiace, stále je však vyššia než strednodobý inflačný cieľ Európskej centrálnej banky (ECB), ktorý banka stanovila na 2 %. Navyše, predbežné údaje Eurostatu zaostali aj za odhadmi ekonómov. Tí počítali so zmiernením inflácie na 2,5 %.
Z jednotlivých členských štátov eurozóny zaznamenali najvýraznejší rast spotrebiteľské ceny v Chorvátsku (4,8 %), Estónsku (4,4 %) a Rakúsku, kde sa zvýšili o 4,2 %. Na Slovensku dosiahla medziročná inflácia vo februári 3,7 %. Konečné údaje zverejní Eurostat 18. marca.
Dovolenkári, ktorí sa toto leto chystajú navštíviť Chorvátsko, by mali pri tomto údaji zbystriť pozornosť. Inflácia by sa mohla premietnuť aj do cien a oddych pri mori by mohol vyjsť zase o niečo viac ako pred rokom.
Už minulú sezónu sa množstvo Slovákov, a iných návštevníkov Jadranu, sťažovalo na premrštené ceny, najmä v top chorvátskych lokalitách. Suma za šálku kávy s mliekom sa na hlavnej triede v Dubrovníku mohla pohybovať aj okolo 5 eur, no na iných miestach to mohli byť „iba“ 2-3 €. Rovnako to bolo aj s jedlom, ubytovaním či ďalšími službami.