16. feb. 2025 o 19:13
TASR, Koktejl

Rusi kladú kvety k hrobu Navaľného: Silné slová Juliji v deň výročia jeho smrti

placeholder
Na archívnej snímke z 6. septembra 2013 v Moskve ruský opozičný líder Alexej Navaľnyj a jeho manželka Julija Navaľná.
Zdroj: TASR/AP

Spomienkové podujatia sa v nedeľu konajú na viacerých miestach, kde žijú ruskí exulanti.

Zahraničné správy
16. feb. 2025 o 19:13
Rusi kladú kvety k hrobu Navaľného: Silné slová Juliji v deň výročia jeho smrti

Spomienkové podujatia sa v nedeľu konajú na viacerých miestach, kde žijú ruskí exulanti.

Ruská exilová opozičná aktivistka Julija Navaľná vyzvala v nedeľu svojich priaznivcov, aby bojovali za slobodné Rusko. Vyjadrila sa tak pri príležitosti prvého výročia smrti svojho manžela a lídra ruskej opozície Alexeja Navaľného. TASR o tom informuje na základe správ agentúry AFP.

"Vieme, prečo bojujeme: za budúce Rusko - slobodné, pokojné a krásne. Také, o akom sníval Alexej, a ktoré je možné, tak urobte všetko pre to, aby sa jeho sen stal skutočnosťou," povedala Navaľná vo videozázname, ktorým sa prihovorila svojim prívržencom. "Každý môže niečo urobiť: protestovať, písať politickým väzňom, ovplyvniť názory svojich blízkych, navzájom sa podporovať," pokračovala.

"Alexej inšpiruje ľudí na celom svete. Chápu, že naša krajina nie je len o vojne, korupcii a útlaku," dodala vdova, ktorá v nedeľu organizuje v Berlíne aj spomienkové podujatie. Navaľná zároveň obvinila ruského prezidenta Vladimira Putina, že sa snaží vymazať Rusom spomienku na jej manžela a "zatajuje pravdu o jeho vražde".

Ruské úrady vyhlásili Navaľného za "extrémistu", pričom toto označenie zostalo v platnosti aj po jeho smrti. V Rusku tak každému, kto tohto svojho času hlavného Putinovho politického oponenta alebo jeho protikorupčnú nadáciu spomenie bez použitia tohto prívlastku, hrozí pokuta a pri opakovanej zmienke dokonca až štvorročné väzenie.

Spomienkové podujatia sa v nedeľu konajú na viacerých miestach, kde žijú ruskí exulanti. Zhruba 1500 Rusov si dosiaľ Navaľného prišlo v deň výročia jeho smrti uctiť aj na miesto jeho odpočinku na Borisovskom cintoríne v Moskve, a to v mrazivých teplotách a riskujúc represie zo strany ruských úradov, približuje AFP. Na jeho hrob kládli kvety, pričom popoludní sa na mieste dokonca tvoril dlhý rad. Prokremeľskí novinári medzitým na sociálnych sieťach ľudí vyzývali, aby k hrobu nechodili.

Prišla tam však aj Navaľného matka Ľudmila. Agentúre AFP povedala, že robí všetko pre to, aby bola smrť jej syna objasnená a páchatelia potrestaní. "Celý svet vie, kto si to (vraždu) objednal. My však chceme, aby poznal páchateľov a ľudí, ktorí to umožnili," dodala s vierou v to, že "pravda jedného dňa zvíťazí".

Navaľnyj zomrel pred rokom vo väzenskom tábore v obci Charp v Jamalskoneneckom autonómnom okruhu ležiacom za polárnym kruhom. Ruské úrady okolnosti jeho úmrtia dodnes celkom neobjasnili, pričom tvrdia, že k nemu došlo počas vychádzky vo väzenskom areáli.

Pri príležitosti výročia jeho smrti sa vyjadrili aj viacerí európski lídri. Šéfka diplomacie Európskej únie Kaja Kallasová pripísala zodpovednosť za smrť Navaľného predovšetkým ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi, ktorého zároveň vyzvala na prepustenie všetkých politických väzňov. Nemecký kancelár Olaf Scholz povedal, že Navaľnyj zomrel, "lebo bojoval za demokraciu a slobodu v Rusku". Vyzdvihol pritom jeho odvahu, ktorej odkaz podľa jeho slov pretrváva aj po jeho smrti.