27. máj. 2023 o 04:00
TASR, Koktejl

Pozor na falšované lieky: Obsahovať môžu jedy na potkany, cement i ťažké kovy!

placeholder
Falšované lieky môžu byť ohrozujúce zdravie (ilustračné foto).
Zdroj: iStock

Falšované lieky môžu byť ohrozujúce pre zdravie.

Zdravie
27. máj. 2023 o 04:00
Pozor na falšované lieky: Obsahovať môžu jedy na potkany, cement i ťažké kovy!

Falšované lieky môžu byť ohrozujúce pre zdravie.

Obsahovať môžu jedy na potkany, cement, ťažké kovy, nemrznúce zmesi, farby na steny, parketový vosk či farbivá do tlačiarní. Upozornil na to Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL). Veľké riziko, že sa ľudia dostanú k falšovaným liekom, je podľa neho pri nákupe mimo legálneho reťazca.

„Falšované lieky v niektorých prípadoch vzhľadovo naozaj vyzerajú ako originál a v domácom prostredí pacient nemá možnosť odhaliť, že ide o falšovaný liek,“ skonštatoval. Falšované lieky podľa neho často neobsahujú žiadnu účinnú látku, majú inú účinnú látku, prípadne obsahujú jej nedostatok alebo nadbytok.

„Na liečbu ochorenia preto môžu byť príliš slabé, čo môže mať za následok zhoršenie zdravotného stavu. Naopak, pri príliš vysokej koncentrácii účinnej látky hrozí predávkovanie,“ doplnil.

K nákupu liekov cez internet treba podľa ústavu pristupovať zodpovedne. „ŠÚKL dlhodobo varuje pred rizikami nákupu liekov z neoverených zdrojov, napríklad pri nákupe, darovaní alebo vymieňaní na sociálnych sieťach a rôznych inzertných portáloch,“ povedal.

Pripomenul, že legálny online predaj liekov je možný iba vo schválených internetových lekárňach a týka sa len liekov s platnou registráciou, ktorých výdaj nie je viazaný na lekársky predpis. Autorizovaná internetová lekáreň sa podľa jeho slov označuje zeleným logom. „Po kliknutí na logo budete presmerovaní na stránku ŠÚKL, kde nájdete kompletný zoznam lekární s povolením na internetový výdaj,“ dodal.