Keď filmová Bridget Jones dostala kopačky, okamžite siahla po tube zmrzliny. A vedci tvrdia, že už vedia prečo. Podľa výskumu osamelé ženy túžia po sladkých pochúťkach, pretože fungujú ako lieky proti bolesti. Zároveň osamelý mozog oveľa viac túži po sladkostiach. Ale to môže viesť k začarovanému kruhu prejedania sa a depresií.
Vedci z Kalifornskej univerzity sledovali mozgovú aktivitu stovky žien. Tie, ktoré sa cítili byť veľmi osamelé, vykazovali väčšiu aktivitu v oblastiach mozgu, ktoré sú spojené s túžbou po jedle. Zároveň sladké jedlo tlmilo aktivitu centier spracovávajúcich bolesť.
Podľa autorov však prejedanie vedie k začarovanému kruhu, pretože zároveň zvyšuje riziko úzkosti a depresie. „Ak máte väčšie chute, jete viac a môžete mať väčšiu úzkosť alebo depresiu, čo vás môže viesť k tomu, že budete jesť ešte viac,“ uviedla hlavná autorka výskumu doktorka Xiaobei Zhang.
Keď sú ľudia sami alebo osamelí, ovplyvňuje to viac ako to, ako sa cítia. Podceňujú to, čo jedia, svoju chuť na jedlo a svoje chute, najmä na nezdravé potraviny. Sociálne izolovanejšie ženy majú vyššiu hladinu telesného tuku, horšiu stravu, väčšie chute a nekontrolovanejšie stravovacie návyky. Najosamelejší účastníci vo výskume kalifornských vedcov tiež uvádzali, že majú viac príznakov úzkosti a depresie.
„Zdá sa, že sladké jedlá majú výraznejší a zastrešujúci vplyv v porovnaní so slanými jedlami. Sladké jedlo je tiež vysoko odmeňujúce a tlmí bolesť, čo môže znížiť sociálnu bolesť spojenú so sociálnym vylúčením,“ dodávajú autori.