20. jún. 2024 o 18:00
Miloš Audi, Koktejl

Slovenský obraz odhaľuje desivé tajomstvo: Stačí k nemu priložiť zrkadlo a ukáže sa TOTO!

placeholder
Slovenský obraz odhaľuje desivé tajomstvo.
Zdroj: x.com/kkar_01

Všimli ste si to aj vy?

Zaujímavosti
20. jún. 2024 o 18:00
Slovenský obraz odhaľuje desivé tajomstvo: Stačí k nemu priložiť zrkadlo a ukáže sa TOTO!

Všimli ste si to aj vy?

V priebehu storočí vzniklo množstvo unikátnych umeleckých diel, ktoré sú populárne dodnes. Jedným z nich sa môže pochváliť aj Teodor Csontváry-Kostka, ktorý vytvoril jedinečný obraz starého rybára. Ako informoval portál Creative Bloq, táto maľba však skrýva desivé tajomstvo, pričom na jeho odhalenie vám stačí akékoľvek zrkadlo.

Skrytý význam obrazu

Teodor Csontváry-Kostka sa narodil v roku 1853 v Sabinove. Počas dospievania študoval v Prešove či Budapešti, pričom sa naučil nielen po maďarsky, ale aj po nemecky. Istý čas žil aj v Spišskej Novej Vsi, kde prevádzkoval vlastnú lekáreň. Jedného dňa sa mu však stal incident, ktorý zmenil jeho život. V roku 1888 totiž mal mystickú víziu a začul hlas, ktorý mu povedal, že sa stane najväčším a najznámejším maliarom na svete.

Vtedy sa rozhodol, že sa skutočne stane maliarom, pričom sa zameral na obrazy s tatranskou tematikou. V roku 1902 však Csontváry-Kostka vytvoril svoj najznámejší výtvor, ktorým je portrét staršieho muža. Išlo o miestneho rybára so smutným výrazom v tvári, ktorý sa modlil.

Tento obraz však skrýva aj oveľa zlovestnejšie vyobrazenie. Keď ho totiž otočíte zrkadlovito, odhalíte démonickú postavu s rohmi a červenou tvárou alebo naopak vyobrazenie modliaceho sa Boha. Unikátna maľba má pritom zobrazovať bipolárnosť ľudského bytia, a tak naznačovať, že človek má dobré, ale aj zlé stránky.

Nezvyčajný obraz spoločne s jeho skrytými postavami sa objavil aj na sociálnych sieťach, kde zožal obrovskú chválu. Mnohí používatelia označili slovenského autora za nesmierne talentovaného, pričom nedokázali pochopiť, ako takého umelecké dielo vytvoril. Existuje totiž iba málo výtvorov, ktoré v sebe skrývajú podobné tajomstvo, nie to ešte tri zlovestné podobizne.

Samotný maliar sa v ďalších rokoch venoval svojej tvorbe, pričom diela vystavoval v mnohých galériách v západnej Európe. Hoci samu napriek jeho snahe nepodarilo získať patričné uznanie v zahraničí, v Rakúsko-Uhorsku bol chválený pre svoj expresionistický štýl a jedinečné zobrazovanie vidieckych motívov. Autor bol taktiež známy tým, že propagoval pacifizmus, vegetariánstvo, abstinenciu a nenávidel fajčenie. Objavili sa však aj názory, že trpel schizofréniou. Maliar nakoniec zomrel v roku 1919 ako 65-ročný.