31. aug. 2024 o 17:00
mob, Koktejl

Pocíti Európa na jeseň veľkú zmenu počasia? Experti TOTO nevideli dlhé roky!

placeholder
Môže byť vyhlásený jav známy ako Atlantická Niña. (ilustračné foto)
Zdroj: iStock

La Niña, podobne ako El Niño, môže trvať niekoľko mesiacov až rokov a má významný vplyv na klimatické podmienky a extrémy počasia po celom svete.

Zaujímavosti
31. aug. 2024 o 17:00
Pocíti Európa na jeseň veľkú zmenu počasia? Experti TOTO nevideli dlhé roky!

La Niña, podobne ako El Niño, môže trvať niekoľko mesiacov až rokov a má významný vplyv na klimatické podmienky a extrémy počasia po celom svete.

Veľká časť severného Atlantiku bola tento rok zatiaľ mimoriadne teplá. Naopak, od začiatku júna je teplota povrchu mora (SST, sea surface temperature) v centrálnom rovníkovom Atlantiku o 0,5 – 1 stupňa Celzia nižšia ako priemer pre toto ročné obdobie, píše web climate.gov. Ak tieto chladné podmienky pretrvajú do konca augusta, môže byť vyhlásený jav známy ako Atlantická Niña (malá La Niña).

Rok 2024 sa začal extrémnymi teplotami morského povrchu vo východnom rovníkovom Atlantiku. Išlo o najsilnejšiu teplú udalosť od roku 1982. Rovnako pozoruhodný bol rýchly prechod z teplých do studených anomálií SST. Ešte nikdy v pozorovanom zázname sa východný rovníkový Atlantik tak rýchlo neprehupol z jednej extrémnej udalosti do druhej. Franz Philip Tuchen z univerzity v Miami pre The Hill tiež doplnil, že La Niñu v Atlantiku nevideli už viac ako 10 rokov.

Niekto by si mohol myslieť, že teplotný rozdiel ± 0,5 stupňa Celzia sa nezdá ako veľký problém, no tento rozdiel môže mať obrovský vplyv na zrážky na okolitých kontinentoch.

Znížené zrážky nad oblasťou Sahelu (oblasť v Afrike), zvýšené zrážky nad Guinejským zálivom a sezónne posuny obdobia dažďov na severovýchode Južnej Ameriky sa pripisujú udalostiam Atlantického Niño. Navyše sa ukázalo, že tiež zvyšuje pravdepodobnosť vzniku silných hurikánov v blízkosti Kapverdských ostrovov. To tichomorská La Niña, ktorá v Pacifiku ešte len vzniká, sa najskôr prejaví aj v Európe. Jej dopady by sme mohli pocítiť už na jeseň.

ČO JE LA NIÑA?

La Niña je klimatický jav, ktorý je súčasťou širšieho klimatického fenoménu známeho ako El Niño-Južná oscilácia (ENSO). Tento jav sa vyznačuje výrazným ochladením povrchových vôd v centrálnej a východnej časti Tichého oceánu, oproti normálnemu stavu. La Niña je v podstate opakom fenoménu El Niño, pri ktorom dochádza k otepleniu povrchových vôd v týchto oblastiach.

 

Počas La Niña sa zvyšuje tlakový rozdiel medzi východnou a západnou časťou Tichého oceánu, čo spôsobuje posilnenie pasátových vetrov (vetry vanúce z východu na západ). Tieto silnejšie vetry tlačia teplú povrchovú vodu smerom k západnému Tichému oceánu, čím sa do oblasti východného a centrálneho Tichého oceánu dostáva studená voda z hĺbok oceánu (proces známy ako upwelling). Tento chladný oceánsky povrch má vplyv na globálne klimatické podmienky.

MEDZI TYPICKÉ NÁSLEDKY LA NIÑA PATRIA

- Zvýšené zrážky a záplavy: V niektorých oblastiach, ako napríklad v juhovýchodnej Ázii, Austrálii a častiach Afriky, môže La Niña priniesť zvýšené zrážky a zvýšené riziko záplav.

- Suchá: Na druhej strane, v niektorých regiónoch, ako sú juhozápadné Spojené štáty a časti Južnej Ameriky, môže La Niña viesť k suchu.

- Chladnejšie zimy: V Severnej Amerike môžu zimy počas La Niña byť chladnejšie a suchšie na severe, zatiaľ čo na juhu môžu byť teplejšie a vlhkejšie.

- Početnosť hurikánov: V Atlantickom oceáne môže La Niña zvýšiť početnosť a intenzitu hurikánov, keďže podmienky v Atlantiku sú počas tohto javu často priaznivejšie pre ich vznik.