07. máj. 2023 o 23:00
TASR, Koktejl

Veľká cena Miami: Dominancia Verstappena s Pérezom pokračuje! Alonso znova na pódiu

placeholder
Víťaz automobilových pretekov Formuly 1 v Miami Max Verstappen, v strede, stojí na pódiu s druhým Sergiom Perezom (vľavo) a Fernandom Alonsom, ktorý skončil tretí.
Zdroj: TASR/AP

Holanďan Max Verstappen z tímu Red Bull triumfoval na Veľkej cene Miami, piatom podujatí šampionátu F1.

Zahraničný šport

Na druhom mieste prišiel do cieľa jeho tímový kolega Mexičan Sergio Pérez, tretí finišoval Španiel Fernando Alonso z Aston Martinu.

Pre 25-ročného Verstappena to bolo tretie víťazstvo v sezóne a 38. v kariére. Upevnil si ním pozíciu lídra celkového poradia práve pred Pérezom. Tretí je priebežne Alonso, ktorý obsadil tretiu priečku už štvrtýkrát v tomto roku. Tím Red Bull štvrtým double v sezóne potvrdil pozíciu suverénneho lídra v Pohári konštruktérov.

Štart pretekov sa zaobišiel bez kolízií, hoci viacerí pretekári sa už v úvodných zákrutách snažili o vylepšenie pozície. Verstappen sa po štarte z 9. miesta rýchlo posúval poradím a v 15. kole už bol na 2. pozícii za Pérezom. Naopak, Magnussen po štarte zo sľubného 4. miesta postupne klesal. Pérez prezul v 21. kole, jeho tímový kolega Verstappen sa prvýkrát posunul do čela pretekov. Mexičan sa vrátil na trať na 4. pozícii. Ešte predtým prezul dovtedy štvrtý Sainz, ktorý však v boxoch prekročil traťový limit a dostal 5-sekundovú penalizáciu.

Diváci videli viacero predbiehacích manévrov na strede štartového poľa, z ktorého sa postupne dvihol Hamilton, ktorý odštartoval z 13. miesta a napokon finišoval šiesty. Verstappen sa držal na trati až do 46. kola, vypracoval si takmer 20-sekundový náskok pred Pérezom, no po zastávke v boxoch sa vrátil tesne za ním.

Zostávalo mu desať kôl na to, aby využi výhodu nových pneumatík. Využil ju už v 48. kole, keď sa v tesnom súboji v pravotočivej zákrute dostal pred tímového kolegu. Preteky nepriniesli kolízie ani zásadné technické problémy a tak finišovalo všetkých 20 pretekárov.

Sezóna F1 bude pokračovať šiestym podujatím v nedeľu 21. mája, keď je v Taliansku na programe VC Emilia Romagna.

Hlasy (zdroj: Sport 2):

Max Verstappen, víťaz: „Môj cieľ bol postupne ísť dopredu a najmä sa pri tom do ničoho nezapliesť. Išiel som postupne súper za súperom. Napokon sme si so Sergiom dopriali aj čistú bitku. Verili sme svojej stratégii a aj podmienky pretekov nám zahrali do našich plánov.“

Sergio Pérez, 2. miesto: „Dal som do toho úplne všetko. Žiaľ, drobili sa mi pneumatiky. Max bol dnes lepší, zaslúžil si tempo. Na ‚hardoch‘ mal rýchlosť. Ja si musím spraviť analýzu toho, v čom bol môj problém.“

Fernando Alonso, 3. miesto: „Pred štartom sezóny by sme brali každé pódium. Teraz, keď ich máme už štyri, chceme ešte viac. Preteky nám ‚sadli‘. Som nadmieru spokojný.“