10. dec. 2022 o 17:00
mob, TASR, Koktejl

Najznámejší mafiáni Česka: Vraždy, drogy aj smrť v chudobe!

placeholder
Radovan Krejčíř.
Zdroj: Profimedia

Deväťdesiate roky neboli divoké iba na Slovensku.

Zahraničné krimi
10. dec. 2022 o 17:00
Najznámejší mafiáni Česka: Vraždy, drogy aj smrť v chudobe!

Deväťdesiate roky neboli divoké iba na Slovensku.

Po páde komunistického režimu sa v Česku a na Slovensku začal rozpínať organizovaný zločin. Vydieranie, vraždy a nekalé biznisy, kde sa točili milióny, prilákali tých najväčších surovcov, ktorí sa neskôr zapísali do dejín ako najznámejší mafiáni v Česku.

Vládcom českého podsvetia bola v prvej polovici 90. rokov Antonín Běla († 52). Do roku 1979 bol sedemkrát súdne trestaný a v spisoch bol označovaný ako recidivista. Najhorší zločin, čo mal spáchať mu ale dokázaný nebol. V roku 1974 mal s komplicom prepadnúť poštu a pri čine smrteľne postreliť policajta. V minulosti sa tiež pokúšal utiecť na Západ, páchal výtržnosti, aj v opitosti, a bol aj v pražskej psychiatrickej liečebni.

„Bol evidentne všetkého schopný zločinec a zjavne mal tiež dar hovoriť, čo sa mu hodilo pri dojednávaní kšeftov nielen vo väzení, ale aj s vekslákmi obchodujúcimi s tuzexovými bonmi či s ľuďmi z podsvetia,“ píše reportermagazin.cz.

V 80. rokoch bol vplyvnou postavou medzi pražskými vekslákmi a do biznisu tiež priviedol ďalšiu figúru organizovaného zločinu Františka Mrázka, ktorý u neho začínal ako účtovník. „Běla mal povesť muža, ktorý urobí na objednávku skoro všetko. Hlavné pre neho bolo, aby dostal zaplatené. Keď sa v podsvetí vyslovilo jeho meno, báli sa aj tí najostrejší zločinci,“ píšu na webe Jaroslav a Katarína Kmentoví a dodávajú, že sa obklopoval aj bývalými elitnými policajtmi.

Okrem štedrých objednávok si rodina po revolúcii postavila v Plzni penzión, kde prevádzkovala nočný klub. Jeho život ukončil v apríli 1996 nájomný vrah pred vilou v Prahe. Dostal 37 rán zo samopalu a minimálne 15 z nich bolo smrteľných.

Za odstránením Bělu mal údajne stáť práve František Mrázek († 47), ktorého označovali ako kontroverzného podnikateľa či „krstného otca“. Mrázek zamestnával políciu kontinuálne už od polovice 80. rokov ako vekslák, ale opakovane sa mu darilo spravodlivosti unikať.

S pádom režimu sa jeho možnosti rozšírili a vybudoval rozsiahle impérium založené na podvodoch, nesplácaní úverov dcérskymi spoločnosťami a na precízne budovaných kontaktoch v polícii, tajnej službe BIS, Národnom bezpečnostnom úrade a v politických kruhoch.

Šokujúce odhalenia a súvislosti priniesla kniha Jaroslava Kmentu Kmotr Mrázek a prepisy policajných odpočúvaní, z ktorých vyplýva, že Mrázek mal za vlád ČSSD tesné kontakty s vysokými úradníkmi štátnej správy - cez ministra financií Iva Svobodu sa usiloval získať právo na deblokáciu ruského dlhu a šéfovi Úradu vlády ČR Miroslavovi Šloufovi dokonca dohadzoval svojich kandidátov na vedúci post v protikorupčnom policajnom útvare.

Mrázek pred svojou smrťou chystal miliardový obchod aj úplatky pre políciu. Podľa denníka Mladá fronta DNES (MfD) chcel predať svoj podiel v potravinárskom koncerne Setuza a získané peniaze investovať do nákupu pozemkov a nehnuteľností.

Motívom pre vraždu 47-ročného podnikateľa, ku ktorej došlo 25. januára 2006 v Prahe 4, mohla byť obava jeho obchodných partnerov z rozpútania vojny o peniaze, ale aj obava politikov z rastúceho vplyvu Františka Mrázka. MfD sa pri tomto tvrdení odvoláva na políciu a pripúšťa aj tretiu verziu - že oba tábory sa dohodli.

Od konca roku 2006 je prípad oficiálne odložený ako neobjasnená vražda. Mrázka zastrelil pred sídlom jeho firmy ostreľovač jediným výstrelom. Napriek tomu, že prípad zostáva odložený, server aktuálně.cz informoval, že kriminalisti poznajú mená vrahov, ale nemajú priame dôkazy, ktoré by obstáli pred súdom.

František Mrázek.
František Mrázek.
Zdroj: Profimedia

Zaujímavou postavou „deväťdesiatok“ sa stal bývalý taxikár a vekslák Ivan Jonák († 59), ktorý sa stal mafiánom a majiteľom podniku s názvom Discoland Sylvie. Jonák bol známy najmä vďaka svojmu extravagantnému životnému štýlu. Miloval výstredné oblečenie, drahé autá a vlastnil aj exotické zvieratá, informuje reportermagazin.cz.

Pražský rodák miloval pozornosť a v jeho podniku sa konali legendárne diskotéky a erotické predstavenia, ktoré lákali všetky celebrity, vrátane Karla Gotta. Discoland však vlastnil so svojou manželkou Ludwikou. Tá svoj podiel chcela po rozvode predať, čo sa mu nepáčilo. Zrejme kvôli tomu si najal niekoľko ľudí a bývalú ženu s jej milencom dal v roku 1994 zavraždiť.

Jonák si za mrežami odsedel 13 rokov, no dlho si slobodu neužil. Preraziť sa mu už nepodarilo, zomrel dva roky po prepustení na zdravotné komplikácie spojené s cukrovkou a bez peňazí. Jeho postava sa objavila aj v šesťdielnom seriály Českej televízie s názvom Devadesátky (2022).

Podnik Discoland Sylvie Ivana Jonáka.
Podnik Discoland Sylvie Ivana Jonáka.
Zdroj: Profimedia

Medzi „hviezdy“ českého podsvetia sa radí aj Radovan Krejčíř (54), ktorý sa stal inšpiráciou pre film Gangster KA. Na začiatku tisícročia tento rodák z Dolného Žukova začal liezť do kšeftov „kmotrovi“ Mrázkovi a postupne ho začal prerastať.

Polícia ho prvýkrát zatkla už v roku 2002, keď pri prehliadke u neho doma našla skrytú miestnosť, v ktorej boli nelegálne držané samopaly a ďalšie zbrane, niekoľko miliónov korún v hotovosti, cenné papiere, šperky, luxusné hodinky a tiež dôležité dokumenty k trestnej činnosti.

Pri ďalšej razii v roku 2005, kedy bol podozrivý z niekoľkých podvodov a polmiliardového colného úniku, sa mu podarilo utiecť na Seychelské ostrovy, kde si už predtým vybavil občianstvo a neskôr sa k nemu pripojila aj manželka so synom.

O dva roky neskôr sa Krejčířovi podarilo dostať do Juhoafrickej republiky, no s trestnou činnosťou neprestal. V krajine začal byť spájaný s rôznymi zločinmi a v roku 2016 si vypočul od súdu trest vo výške 35 rokov za pokus o vraždu, únos, mučenie a obchod s drogami. Krajčír účasť na zločinoch odmieta, jeho snaha o odvolanie bola neúspešná. Márne tiež žiada o vydanie do Českej republiky.