Problém spôsobili roztápajúce sa ľadovce, ktoré miznú vplyvom klimatickej zmeny. Ich kedysi stále zamrznuté hrany zanikajú a hranice sa tak de facto rozbiehajú do strán. Príslušný úsek hranice vedie pod Matterhornom, jednou z najvyšších hôr Európy. Teploty tu rastú približne o 0,3 °C za desaťročia, asi dvakrát rýchlejšie, než je celosvetový priemer.
„Významné úseky hranice sú vymedzené povodím alebo hrebeňovými líniami ľadovcov, firnu alebo večného snehu. Tieto útvary sa menia v dôsledku topenia ľadovcov,“ uviedol hovorca švajčiarskej federálnej vlády. Hranice medzi Švajčiarskom a Talianskom meria asi 578 kilometrov a asi štyridsať kilometrov pokrývajú ľadovce.
Podľa správ je prekresľovaná časť dlhá sto metrov, ktorá leží priamo pod Matterhornom. Pozdĺž tejto časti hranice sú ľadovce. Hranica vedie pozdĺž drenážneho predelu. Ale kvôli topeniu európskych ľadovcov sa umiestnenie tohto odvodňovacieho predelu posunulo - takže sa musia posunúť aj oficiálne hranice.
Úradníci uviedli, že úprava bola vykonaná pozdĺž Plateau Rosa, útočisko Carrel a Gobba di Rollin. V blízkosti tejto oblasti leží niekoľko obľúbených lyžiarskych stredísk. Už v roku 2000 bola vo Furggsatteli v Zermatte prepísaná hranica po tom, čo sa ľadovec posunul o sto až 150 metrov. Podľa služby Copernicus stratili ľadovce v Alpách za posledné dva roky desať percent svojho objemu.