22. jún. 2024 o 14:05
Katarína Knochová, vmr, žani, Koktejl

Prezident Peter Pellegrini: Najdôležitejšou Slovenkou a ženou môjho života je moja mama

Prezident vzdal hold všetkým slovenským ženám.

Slovensko
22. jún. 2024 o 14:05
Prezident Peter Pellegrini: Najdôležitejšou Slovenkou a ženou môjho života je moja mama

Prezident vzdal hold všetkým slovenským ženám.

Galavečer Slovenka roka si prezident Peter Pellegrini nenechal ujsť. Počas piatka mal nabitý program v Košiciach, no večer sa už objavil v Slovenskej filharmónii. "Je mi cťou zúčastniť sa ako na jednom z mojich prvých podujatí vo funkcii prezidenta republiky práve tohto krásneho a slávnostného galavečera," napísala hlava štátu na sociálnej sieti.

Slovenský prezident v rozhovore pre Koktejl.sk prezradil, kto je pre neho osobne Slovenkou roka, či mal ako dieťa prísnu výchovu, ale aj to, ako po týždni vníma svoju novú funkciu najvyššieho ústavného činiteľa. Čo ho prekvapilo na Slovenke roka? Dozviete sa v našom videorozhovore.

Titul Absolútna Slovenka roka 2024 získala Alena Vanková, manažérka riadenia prevádzky 1. a 2. bloku Atómovej elektrárne Mochovce, členka organizácie Ženy v jadre, ktorej patrí prvenstvo aj v kategórii biznis a manažment.

Víťazkou v kategórii médiá a komunikácia sa stala televízna moderátorka Simona Frantová. Prvenstvo v kategórii umenie a kultúra získala šperkárka Katarína Žiak.

V oblasti športu zvíťazila olympionička, reprezentantka v streleckej disciplíne skeet Danka Barteková. V kategórii podpora mladých talentov získala titul Slovenka roka učiteľka dejepisu Alica Virdzeková, ktorá sa vyše 40 rokov venuje aj mimoškolskej práci so žiakmi, organizuje okresné kolo a je predsedníčkou okresnej komisie Stredoškolskej odbornej činnosti (SOČ) v Žiline.

Za oblasť charity patrí ocenenie psychologičke Lívii Matulovej Osvaldovej, ktorá sa od roku 2014 venuje dobrovoľníckej činnosti v občianskych združeniach Klub Luna Senior Friendly a Kreatívny Klub Luna, zameraných na medzigeneračné a komunitné aktivity. V kategórii vzdelávanie je Slovenkou roka pedagogička a výtvarníčka Martina Murgašová, zriaďovateľka 1. Súkromného Banskobystrického gymnázia.

Ocenenie v kategórii zdravotníctvo získala Henrieta Földesová, námestníčka pre ošetrovateľskú starostlivosť Nemocnice s poliklinikou Dunajská Streda. V kategórii veda a výskum uspela Lenka Lorencová, samostatná vedecká pracovníčka Chemického ústavu SAV, ktorá sa vo svojej práci orientuje na využitie progresívnych nanomateriálov "MXénov" ako možných biosenzorov v diagnostike onkologických ochorení.

Mimoriadne ocenenie udelila nominačná komisia tento rok Eliške Kubíkovej, zástupkyni prednostu Anatomického ústavu Lekárskej fakulty Univerzity Komenského, ktorá svojim odborným vedením pripravuje študentov v projekte Veľvyslanectvo mladých na dráhu špičkových odborníkov. Mimoriadne ocenenie patrí aj Janke Zálešákovej, predsedníčke Asociácie slovenských kúpeľov a viceprezidentke Európskeho zväzu kúpeľov, a tiež spolku Živena, za ktorý si ocenenie prevzala jeho predsedníčka Alena Heribanová.

Anketa Slovenka roka je pokračovaním podujatia, ktoré týždenník Slovenka organizoval v minulosti pod názvom Žena roka a Muž roka. O víťazkách v jednotlivých kategóriách rozhodli diváci RTVS formou sms hlasovania a čitatelia Slovenky prostredníctvom kupónov, ako aj internetového hlasovania na www.slovenkaroka.sk.