02. dec. 2023 o 21:10
TASR, Koktejl

Svetový pohár: Petra Vlhová dnes v „obráku“ súperkám vytrela zrak, nad jej sily bola iba Brignoneová

placeholder
Slovenská lyžiarka Petra Vlhová obsadila v obrovskom slalome Svetového pohára v kanadskom stredisku Tremblant 2. miesto.
Zdroj: TASR/AP

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová skončila v sobotňajšom obrovskom slalome Svetlového pohára na druhom mieste.

Šport
02. dec. 2023 o 21:10
Svetový pohár: Petra Vlhová dnes v „obráku“ súperkám vytrela zrak, nad jej sily bola iba Brignoneová

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová skončila v sobotňajšom obrovskom slalome Svetlového pohára na druhom mieste.

V kanadskom stredisku Tremblant nestačila iba na Talianku Federicu Brignoneovú, za ktorou zaostala o 21 stotín sekundy. V 2. kole zašla najlepší čas zo všetkých pretekárok. Pódium doplnila tretia Američanka Mikaela Shiffrinová (+0,29).

Vlhová dosiahla jubilejné 70. pódiové umiestenie v prestížnom seriáli. V tejto sezóne sa postavila už štvrtýkrát na pódium (1-2-1), v obrovskom slalome druhýkrát, keď predtým skončila tretia v ľadovcovej ouvertúre v Söldene.

„Cítim sa dobre. Som rada, že som sa po druhom mieste v slalome v Killingtone mohla aj v obrovskom slalome ukázať v dobrej forme. Na snehu sa cítim isto, preto mi druhé kolo tak vyšlo,“ povedala 28-ročná Slovenka podľa servera laola1.at.

V celkovom poradí SP si upevnila druhé miesto, keď o 20 bodov skresala manko na vedúcu Shiffrinovú, za obhajkyňou veľkého glóbusu momentálne zaostáva o 64 bodov. V klasifikácii disciplíny sa posunula na tretiu priečku, vedie víťazka úvodných dvoch „obrákov“ sezóny Švajčiarka Lara Gutová-Behramiová pred Brignoneovou.

Talianka viedla už po 1. kole a na čele sa udržala aj po druhom, stačila jej k tomu tretia najlepšia jazda. Zaknihovala prvý triumf sezóny a celkovo 22. v kariére. Víťazstvo slávila veľmi emotívne. „Stále som nadšená z môjho výkonu v pretekoch. V druhom kole som sa v skutočnosti necítila optimálne, vedela som, že som urobila malú chybu a že sa to nedá napraviť. Vydala som zo seba to najlepšie, no nečakala som, že to bude stačiť na víťazstvo,“ vyznala sa 33-ročná Brignoneová.

Seriál SP zavítal prvýkrát do Tremblantu a organizátori sa museli vyrovnávať s náročnými podmienkami. V hornej časti svahu panovala hmla, pre ktorú jury odložila štart 1. kola o 15 minút. V 2. kole hmla v hornej časti mierne ustúpila, väčšie problémy robila pretekárkam kritická ľavotočivá modrá bránka na zlome vo vrchnej strmine, kde si museli postrážiť nájazd.

Profil trate „sedel“ špecialistke na rýchlostné disciplíny Sofii Goggiovej, Talianka ukázala v dolnej polovici perfektný sklz a poskočila z deviatej pozície na konečnú siedmu. Top päťku odštartovala Shiffrinová, ktorej sa jazda vydarila a dostala sa priebežne na čelnú pozíciu. Vlhová zdvihla hodenú rukavicu, hore si postrážila kritickú modrú bránku a držala si tesný náskok pred rivalkou.

V plochejšej časti mierne zaváhala, lenže to predtým aj Američanka, takže v cieli z toho bola najlepšia jazda 2. kola a s osemstotinovým náskokom išla do vedenia. Gutová-Behramiová nešla podľa predstáv a na Slovenku nestačila, zaradila sa až za Shiffrinovú, rovnako ako aj Hectorová. Brignoneová v kľúčovej pasáži skĺzla príliš nízko, ale išla agresívne a potom si už držala dobrú stopu. V cieli mala na Vlhovú k dobru 21 stotín a mohla oslavovať. Pretekárky čaká druhý obrák v Tremblante v nedeľu (17.00/20.00).