22. jún. 2024 o 18:00
mob, TASR, Koktejl

Kruté zistenie známeho českého speváka: Prebudil sa bez nohy!

placeholder
Český spevák, skladateľ, frontman skupiny Tři sestry Lou Fanánek Hagen, vlastným menom František Moravec.
Zdroj: ČTK / Dostál Dušan

Takmer prišiel o život.

Zahraničné promi
22. jún. 2024 o 18:00
Kruté zistenie známeho českého speváka: Prebudil sa bez nohy!

Takmer prišiel o život.

Český spevák, skladateľ, frontman skupiny Tři sestry Lou Fanánek Hagen, vlastným menom František Moravec, sa narodil 18. júna 1966 v Prahe. Vyštudoval Stavebnú fakultu ČVUT, v roku 1985 založil hard-rockovú formáciu Tři sestry.

Rok nato utrpel ťažké zranenie, ktoré ho pripravilo o nohu. V tom čase mal asi 20 rokov a doplatil na zlé rozhodnutie skrátiť si cestu domov. V krčme mal vypiť pár pív a neskôr sa presunul na svadbu kamarátky, kde si dal pálenku, že by bol opitý, však odmieta.

„Rozhodol som sa, že to vezmem skratkou a ďalej už nič neviem. Zobudil som sa niekedy o tri dni neskôr v nemocnici a kričal som, že nemám kus nohy. Ohmatával som sa a bol tam obväz, ktorý končil nejako príliš skoro,“ povedal v programe ČT 13. komnata.

„Spadol som práve, keď išla lokomotíva a pod tou som skončil. Ťahalo ma to asi 20 metrov. To bolo šťastie, že strojvodca bol taký zodpovedný, že sa rozhliadol a ten videl, že ma to tam vlečie, tak sa okamžite spojiť so stanicou, tak tam pribehli, zavolali sanitku, poskytli mi prvú pomoc,“ dodal.

V roku 1990 vydali prvý album Na Kovárně to je nářez. Do dnešných dní majú na svojom konte viac ako dve desiatky vydaných albumov a kompilácií, z tých novších sú to Lázničky (máj 2010) a Z garáže (marec 2011). V máji 2013 vydali Tři sestry štúdiový album Líná hudba holý neštěstí, v máji 2015 album Fernet Underground, v novembri 2018 album Svobodu ředkvičkám a v decembri 20202 album Sex drógy rokenról.

Fanánek píše texty aj pre iných interpretov, medzi nimi sú Lucie Bílá, Ilona Csáková, skupiny Těžkej Pokondr a Maxim Turbulenc. Spolupracoval s Michalom Davidom pri tvorbe libreta pre muzikál Kleopatra, s Karlom Svobodom pri muzikáli Golem alebo s Josefom Bohoušom pri muzikáli Mona Lisa. V roku 2008 vydal sólový album s názvom Jevany. V roku 2009 ho uviedli do Beatovej siene slávy.