19. dec. 2023 o 17:38
TASR, Koktejl

Prístupový proces EÚ s Ukrajinou: Slová tureckého prezidenta Zelenského nepotešia

placeholder
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.
Zdroj: TASR

Turecko je kandidátskou krajinou EÚ od roku 2005.

Zahraničná politika
19. dec. 2023 o 17:38
Prístupový proces EÚ s Ukrajinou: Slová tureckého prezidenta Zelenského nepotešia

Turecko je kandidátskou krajinou EÚ od roku 2005.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan tvrdí, že prístupové rokovania Ukrajiny a Moldavska s Európskou úniou uviaznu — podobne ako v prípade jeho krajiny. O jeho vyjadreniach informovala v utorok podľa agentúry Reuters prezidentská kancelária v Ankare, píše TASR.

Lídri členských štátov EÚ rozhodli minulý týždeň o otvorení prístupových rokovaní s Ukrajinou a Moldavskom. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj to privítal ako „víťazstvo“ pre Ukrajinu i celú Európu.

Erdogan novinárom v lietadle počas návratu z návštevy Maďarska povedal, že Turecko si svojím strategickým a ekonomickým potenciálom už dávno zaslúžilo právo vstúpiť do Únie. Proces podľa neho uviazol z politických dôvodov.

„Dať im štatút kandidáta neznamená, že sa stanú členmi EÚ. Začne sa s nimi (prístupový) proces a tiež uviazne,“ citovala tureckého prezidenta jeho kancelária. „Nie je správne, že Turecko, ktoré je pripravenejšie na vstup do EÚ než niektoré členské štáty, nechajú roky čakať pred dverami pre politické prekážky,“ dodal Erdogan.

Turecko je kandidátskou krajinou EÚ od roku 2005. Prístupové rokovania sú však už roky zastavené vzhľadom na obavy Únie v súvislosti s dodržiavaním ľudských práv v Turecku a regionálnymi rozpormi, týkajúcimi sa najmä Cypru. EÚ sa pritom spolieha na pomoc Turecka napríklad v oblasti migrácie.

Erdogan sa domnieva, že pokrok v procese vstupu do EÚ, ktorý Ankara označuje za svoj strategický cieľ, by mohol nastať počas maďarského predsedníctva v Rade EÚ v druhom polroku 2024. S Budapešťou má Turecko dobré vzťahy.

TURECKO SCHVÁLI VSTUP ŠVÉDSKA DO NATO, AK KANADA ZRUŠÍ ZBROJNÉ EMBARGO

Ratifikácia členstva Švédska v NATO tureckým parlamentom závisí od toho, či Kongres USA schváli žiadosť Ankary o nákup stíhačiek F-16. Podmienkou je tiež zrušenie zbrojných embárg voči Turecku zo strany Kanady a ďalších členov NATO. Uviedol to turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, oznámila v utorok jeho kancelária. TASR správu prevzala od agentúry AP.

 

„Pozitívny vývoj zo Spojených štátov ohľadom otázky F-16 a splnenie prísľubu Kanady urýchli pozitívny pohľad nášho parlamentu na (členstvo Švédska),“ povedal Erdogan. „Všetko je to spojené.“ Turecký líder sa vyjadril v pondelok večer počas návratu z návštevy Maďarska. Práve Maďarsko a Turecko sú jedinými členmi NATO, ktorí zatiaľ neratifikovali vstup Švédska do Severoatlantickej aliancie.

 

Erdogan novinárom povedal, že turecký minister zahraničných vecí Hakan Fidan tento týždeň na stretnutí s americkým kolegom Antonym Blinkenom navrhol súbežné schválenie v tureckom parlamente a americkom Kongrese. „Ak to budeme robiť súčasne, máme možnosť presadiť to v parlamente oveľa ľahšie, uviedol podľa Erdogana Fidan. Erdogan predložil prístupový protokol Švédska tureckému parlamentu v októbri, odvtedy však ratifikačný proces nepokročil.