17. okt. 2024 o 20:00
emd, Koktejl

Všímajte si zmeny sluchu: TIETO 3 problémy môžu naznačovať potenciálne smrteľnú diagnózu!

placeholder
Lekár vyzval pacientov, aby nepodceňovali žiadne zmeny sluchu. (ilustračné foto)
Zdroj: iStock

Ak máte problémy so sluchom, neotáľajte s návštevou lekára.

Zdravie
17. okt. 2024 o 20:00
Všímajte si zmeny sluchu: TIETO 3 problémy môžu naznačovať potenciálne smrteľnú diagnózu!

Ak máte problémy so sluchom, neotáľajte s návštevou lekára.

Milióny Britov trpia cukrovkou 2. typu, ktorá je spôsobená trvalo vysokou hladinou cukru v krvi. Odhaduje sa však, že 1,2 milióna ľudí v Spojenom kráľovstve o nej ani nevie. Zmeny sluchu môžu byť varovným signálom, že žijete s týmto ochorením, píše denník The Sun.

Diabetes 2. typu sa zvyčajne spája so staršími ľuďmi, ale čoraz častejšie postihuje aj osoby mladšie ako 40 rokov, vyplýva z analýzy spoločnosti Diabetes UK. Je dôležité tento stav zvládnuť, aby sa zabránilo dlhodobému poškodeniu ciev, nervov a orgánov. Medzi príznaky cukrovky 2. typu môže patriť pocit trvalého smädu, potreba močiť viac ako zvyčajne, rozmazané videnie a pomaly sa hojace rany. Možno by ste však nečakali, že sa príznaky ochorenia objavia aj vo vašich ušiach.

"Vysoká a nízka hladina cukru v krvi, ktorou trpia diabetici, môže ovplyvniť prietok krvi a spôsobiť poškodenie ciev vo vnútornom uchu, ovplyvniť nervové signály prijímané uchom a ovplyvniť zdravie ucha rôznymi spôsobmi," vysvetlil audiológ Rob Ormerod.

1. Pretrvávajúce infekcie ucha

Väčšina z nás by si s infekciou ucha nerobila veľké starosti, pretože sú veľmi časté a zvyčajne po niekoľkých dňoch zmiznú. Ak vás však ucho neustále bolí a dráždi, môže to byť príznakom cukrovky. "Diabetici sú náchylnejší na infekcie ucha. Je to spôsobené zníženým prietokom krvi do uší, čo môže následne znížiť silu vášho imunitného systému a schopnosť bojovať proti infekciám," ozrejmil odborník. Vysoká teplota, nevoľnosť, pocit tlaku alebo plnosti v uchu a výtok sú niektoré ďalšie príznaky tejto bežnej infekcie.

Lekár sa podelil o niekoľko rád, ako ich odvrátiť, ak ste na ne náchylní. "Dôležité je dodržiavať niekoľko všeobecných odporúčaní na prevenciu ušných infekcií, ako napríklad nestrkať si do ucha vatové tyčinky a pri plávaní používať štuple do uší. Bakteriálne infekcie ucha sa dajú liečiť antibiotikami, ale pri opakovaných infekciách je najlepšie obrátiť sa na svojho praktického lekára alebo lekárnika a informovať sa o dostupných možnostiach liečby," povedal.

2. Tinnitus

Počujete v uchu zvonenie, syčanie alebo bzučanie, ktoré akoby nevychádzalo odnikiaľ? Môže ísť o nepríjemný tinnitus. "Tinnitus je charakterizovaný ako zvonenie alebo bzučanie v ušiach bez vonkajšieho zdroja," uviedol audiológ. Častou príčinou je nejaká forma straty sluchu, ako aj užívanie niektorých liekov alebo úzkosti a depresie. Vinníkom šumenia v uchu však môžu byť aj chronické ochorenia, ako napríklad cukrovka.

"Tento stav môže byť vyvolaný cukrovkou, pretože vnútorné ucho alebo slimák je závislý na kyslíku a glukóze v krvi, aby mohol efektívne fungovať. Diabetes má priamy vplyv na hladinu glukózy v krvi v dôsledku abnormálnej hladiny inzulínu, čo môže vyústiť do tinnitusu," vysvetlil.

Ak trpíte nepríjemným problémom, je dôležité navštíviť odborníka, aby v prvom rade zistil príčinu, pretože za tým môže byť aj nahromadený ušný maz. "V momente stanovenia diagnózy je k dispozícii viacero možností liečby vrátane kognitívno-behaviorálnej terapie a riešenia pomocou načúvacích prístrojov," pokračoval lekár.

3. Strata sluchu

Veľa ľudí predpokladá, že strata sluchu je spojená so starnutím, ale môžu ju spôsobovať i ochorenia, ako je cukrovka. "Výskum ukazuje, že u ľudí s cukrovkou je riziko straty sluchu dvakrát vyššie. Stratu sluchu je často ťažké odhaliť, pretože k nej dochádza postupne, ale ak máte problémy sledovať rozhovory a zvyšujete hlasitosť na svojich zariadeniach - môže to byť spôsobené zhoršením sluchu," vysvetlil odborník.

"Namiesto zvyšovania hlasitosti, čo môže v skutočnosti poškodiť uši, alebo stiahnutia sa zo spoločenských situácií, čo môže viesť k osamelosti a úzkosti, je dôležité dať sa vyšetriť audiológom, ktorý môže posúdiť váš sluch a poskytnúť vhodné rady a riešenie," odporučil